Wydawca treści Wydawca treści

Czas w lesie możemy spędzać na różne sposoby – od relaksujących spacerów, przez uprawianie sportu, po zbieranie płodów runa leśnego. W trakcie czerpania przyjemności z obcowania z naturą, pamiętajmy, że w lesie mogą czyhać na nas niebezpieczeństwa, oto niektóre z nich:

  Dzikie zwierzęta. Pamiętajmy, że spotkania z dzikimi zwierzętami, szczególnie w okresie, gdy na świat przychodzą młode, mogą skończyć się niebezpiecznymi sytuacjami. Zwierzyna w stanie zagrożenia może zaatakować. Nigdy nie należy podchodzić do młodych, gdyż w pobliżu znajduje się jego matka, o silnym instynkcie macierzyńskim. Psy w lesie należy trzymać na smyczy, aby wyeliminować ryzyko ich bezpośrednich  spotkań z dzikimi zwierzętami. Czasem możemy spotkać, jak nam się wydaje „oswojonego” lisa lub inne zwierzę – niech nas to nie zwiedzie, być może ma ono wściekliznę lub inne choroby.

    Owady, a wśród nich kleszcze (które mogą przenosić boreliozę lub kleszczowe zapalenie opon mózgowych), komary i meszki (które mogą nas boleśnie ukąsić), a także osy i szerszenie (które w przypadku osób uczulonych na jad tych owadów mogą mieć nie małe kłopoty przy ich spotkaniu). Zachęcamy do stosowania środków odstraszających owady, przed przyjściem do lasu.

    Prace leśne. Nie wolno wchodzić w miejsca, gdzie prowadzone są prace leśne. Obszary pozyskania i zrywki drewna są oznakowane tablicami ostrzegawczymi „zakaz wstępu”.

    Maszyny leśne. Las jest również miejscem pracy wielu osób, dlatego na drogach leśnych może poruszać się ciężki sprzęt typu: forwarder, samochód ciężarowy do przewozu drewna czy samochody osób pracujących w lesie – dlatego zachowajmy szczególną ostrożność

    Polowania, mające na celu regulujące liczebność zwierzyny. Należy zachować ostrożność. Miejsca polowań oznakowane są odpowiednimi tablicami ostrzegawczymi.

    Kłusownictwo. Natknięcie się na  przejawy jakiejkolwiek formy kłusownictwa np. sidła, wnyki i inne pułapki stosowane przez kłusowników powinno nas obligować do niezwłocznego powiadomienia służby leśnej. Należy bezpiecznie się oddalić od tego miejsca, by uniknąć poranienia.

    Niewybuchy. W związku z działaniami wojennymi do dzisiaj musimy liczyć się z ryzykiem natknięcia się na niewypały i niewybuchy. W takim przypadku należy zachować szczególną ostrożność oraz powiadomić odpowiednie służby.

    Stan zdrowotny lasu. Pamiętajmy, że leśnicy na bieżąco starają się usuwać drzewa niebezpieczne przy szlakach turystycznych i drogach, natomiast wewnątrz drzewostanu pozostawiane są suche drzewa do naturalnego rozpadu. Należy zwrócić szczególną uwagę na możliwość odłamania się konarów drzew lub nawet przewrócenia się całego drzewa.  Nie należy przebywać w lesie podczas silnych wiatrów lub tuż po ich ustąpieniu.

    Pożar w lesie jest bardzo niebezpieczny i stanowi bezpośrednie zagrożenie nie tylko dla drzew, ale także dla zwierząt i ludzi przebywających w lesie. Możemy ulec poparzeniu lub zatruć się dymem.

    Zła pogoda. Burza, silny wiatr, intensywne opady śniegu lub zalegający na drogach lód zwiększają możliwość wypadku. Las jest otwarty cały rok – warto wybrać dzień o sprzyjających warunkach atmosferycznych.

 

Pamiętajmy o odpowiednim stroju do lasu – dostosowanym do warunków w lesie panujących, m.in. o butach terenowych

 

By spokojnie wędrować po leśnych ścieżkach zachęcamy do zapoznania się broszurą: „Co zrobić w lesie gdy…” 

 

 

 


Polecane artykuły Polecane artykuły

Powrót

Poznaj polskie płazy i gady

Poznaj polskie płazy i gady

Spotykamy je nie tylko w lasach, ale również ogrodach, parkach i w miastach, a większość z nich związana jest ze środowiskiem wodnym.

Ze względu na zmiennocieplność tych zwierząt płazy i gady to najmniej liczne gromady kręgowców w Polsce. Na terenie kraju występują sprzyjające warunki życia dla zaledwie 19 gatunków płazów oraz 9 gatunków gadów.

Wśród krajowych gatunków gadów wyróżniamy węże, jaszczurki (w tym padalca – jaszczurkę beznogą) oraz żółwie, natomiast płazy reprezentowane są przez żaby, ropuchy, oraz płazy ogoniaste takie jak traszki, czy salamandra plamista.

Wszystkie gatunki herpetofauny (czyli płazów i gadów żyjących na danym terenie) w Polsce podlegają ochronie prawnej. Zabronione jest zatem niszczenie miejsc ich rozrodu oraz regularnego przebywania oraz umyślne zabijanie, chwytanie i przetrzymywanie zwierząt.

Infografika wyk. Ewa Szary RDLP Lublin

Ogromnym zagrożeniem dla tej grupy zwierząt jest zanikanie siedlisk związane z zanieczyszczeniem środowiska oraz przekształceniem terenów rolniczych. Nie można zapominać, że płazy są związane głównie ze środowiskiem wodnym, bez którego nie są w stanie przystąpić do rozmnażania. Śródlądowe zbiorniki wodne ulegają zanieczyszczeniom, poprzez spływanie sztucznych nawozów z wodami opadowymi do cieków wodnych. Istotnym zagrożeniem jest również obserwowane od kilkunastu lat zjawisko obniżenia poziomu wód gruntowych, które prowadzi do wysychania m.in. śródleśnych oczek wodnych i terenów bagiennych.

Zagrożeniem dla gadów jest przede wszystkim zubożenie w naturalnym środowisku miejsc, w których mogą się wygrzewać. Do miejsc takich należą m.in. sterty kamieni, miedze oraz ugory. Kolejnym zagrożeniem dla herpetofauny są kolizje z pojazdami na drogach, które często przecinają ich ścieżki migracyjne. Czasem w okresie migracji wzdłuż dróg rozstawiane są płotki z siatki, dzięki którym płazy nie wchodzą na drogi. Płazy te są wybierane i przenoszone na drugą stronę drogi.

Dla szczególnie zagrożonych gatunków, jak żółw błotny, prowadzi się ochronę czynną.  Polega ona na zabezpieczaniu jaj złożonych przez samicę specjalną siatką uniemożliwiającą zjedzenie jaj przez drapieżniki. Więcej na ten temat mogą Państwo przeczytać na stronie internetowej Nadleśnictwa Chełm.

Płazy nie posiadają ostrych pazurów i zębów, ani łusek. Wykształciły za to inne mechanizmy obronne do których należą: ubarwienie maskujące (występuje m.in. u nadrzewnej żaby - rzekotki drzewnej, której ubarwienie niemal zlewa się z liśćmi), trująca wydzielina skóry (występuje u większości płazów), dzięki której stają się mało atrakcyjną zdobyczą dla większości drapieżników (wyjątki np. bocian oraz zaskroniec -fot.). Niektóre płazy np. grzebiuszki potrafią się nadymać dzięki czemu wydają się większe i zniechęcają łowcę. Żaby oraz rzekotki potrafią także uciekać przed oprawcą – skacząc nawet na 2 metry!

Bardziej zwinne od płazów sa gady - dzięki czemu w razie zagrożenia zabierają się do ucieczki. Wszytskie polskie jaszczurki, gdy zostaną złapane za ogon potrafią go odrzucić, dzięki czemu odwracają uwagę drapieżników i zyskują szansę na przeżycie. Stracony ogon z biegiem czasu odrasta. Węże m.in. zaskroniec w chwili zagrożenia unosi przednią część ciała oraz potrafi oblać prześladowcę cuchnącą wydzieliną. Węże często budzą niechęć człowieka wywołaną obawą ukąszenia. Dodać należy, że wszystkie polskie gady potrafią ukąsić. Jednak jedynie żmija zygzakowata posiada jad, który może być niebezpieczny dla dzieci oraz osób chorujących na serce. Pamiętajmy jednak, że żmija atakuje w ostateczności, gdy nie ma możliwości ucieczki (np. zostanie nadepnięta). W innych przypadkach nie atakuje ona człowieka.

Zaskroniec zwyczajny fot. Krzysztof Krupa