Wydawca treści Wydawca treści

Obszary Chronionego Krajobrazu

Dołhobyczowski Obszar Chronionego Krajobrazu

Został utworzony Rozporządzeniem Wojewody Zamojskiego nr  48 z dnia 17 września 1996 r. Obejmuje on swym obszarem  7 307,5 ha, w tym na terenie Nadleśnictwa Mircze 2 400,81 ha. Został on utworzony w celu zapewnienie równowagi ekologicznej oraz ochrony terenów wyróżniających się  krajobrazowo. Lasy nadbużańskie oraz doliny rzeczne są miejscem rozrodu i bytowania licznych gatunków ptaków oraz zwierzyny. Występują tu gatunki roślin objęte ochroną gatunkową, a szczególności: obuwik pospolity, gnieźnik leśny, kruszczyk szerokolistny, lilia złotogłów i wawrzynek wilczełyko.  Odpowiednie warunki do rozrodu znajdują tutaj rzadkie ptaki drapieżne takie jak orlik krzykliwy. Obserwowano również orzełka włochatego i lęgowe pary bociana czarnego.
Dużą osobliwością tych terenów jest łoś, którego liczebność szacuje się na kilkanaście osobników.

Nadbużański Obszar Chronionego Krajobrazu

Powołany został Rozporządzeniem Wojewody Zamojskiego nr 2 z dnia 20 stycznia 1997 r. Zajmuje powierzchnię 11 970 ha, w tym 221,74 ha na terenie Nadleśnictwa Mircze. Obejmuje on cenne przyrodniczo tereny lewobrzeżnej doliny Bugu, który w przeciągu całej historii stanowił na znacznych odcinkach naturalną granicę państwa i jest taką do dziś. Dzięki temu rzeka zachowała swój naturalny charakter tzn. kręty bieg z licznymi zakolami, starorzeczami i naturalną, bogatą roślinnością. Skupiska starorzeczy rozmieszczone są nie równomiernie. Większość z nich jest płytka i silnie porośnięta roślinnością wodną i szuwarową. Duże powierzchnie zajmują też pastwiska i murawy, z charakterystyczną dla doliny Bugu roślinnością. Pod względem faunistycznym najliczniejszą grupę stanowią ptaki (stwierdzono 96 gatunków). Na uwagę zasługuje występowanie tu gatunków ptaków związanych z korytem dużej, nieuregulowanej rzeki, są to: brodziec piskliwy, jaskółka brzegówka i zimorodek.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Ogłoszenie o możliwości zakupu lasów oraz gruntów przeznaczonych do zalesienia

Ogłoszenie o możliwości zakupu lasów oraz gruntów przeznaczonych do zalesienia

Ogłoszenie

o możliwości zakupu lasów oraz gruntów przeznaczonych do zalesienia

 Skarb Państwa reprezentowany przez Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe Nadleśnictwo Mircze informuje, że jest zainteresowane zakupem lasów oraz gruntów przeznaczonych do zalesienia, które stanowią własność osób fizycznych, osób prawnych lub jednostek organizacyjnych nieposiadających osobowości prawnej, położonych w zasięgu administracyjnym Nadleśnictwa Mircze.

Las lub grunt przeznaczony do zalesienia może zostać nabyty w szczególności gdy:

  • przylega bezpośrednio do gruntów nadleśnictwa
  • pozostaje we współwłasności z Nadleśnictwem Mircze
  • reguluje przebieg granicy polno-leśnej

 Ponadto, gdy:

  1. w Ewidencji Gruntów i Budynków prowadzonej przez właściwego Starostę dla położenia zbywanej nieruchomości użytek gruntowy to las lub rola klasy V, VI, VIz.
  2. w przypadku gruntów rolnych niezbędne jest by nieruchomość w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego lub w studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego była przeznaczona do zalesienia lub była objęta decyzją o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu umożliwiającą zalesienie.
  3. granice nieruchomości są znane, widoczne w terenie lub zostały ustalone geodezyjnie oraz nie występują spory graniczne
  4. nieruchomość nie może być zabudowana
  5. sprzedawana nieruchomość musi mieć uregulowany stan prawny, tj. musi posiadać założoną księgę wieczystą zgodną z informacjami zawartymi w EGiB lub inny dokument własności oraz nie może być obciążona na rzecz osób trzecich
  6. po uzyskaniu pisemnej zgody Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych, wyrażonej na pisemny wniosek nadleśniczego
  7. Las, grunt przeznaczony do zalesienia może być nabyty za cenę nie wyższą od wartości określonej przez rzeczoznawcę majątkowego.

 

Położenie gruntów nadleśnictwa można sprawdzić na stronie Banku Danych o Lasach pod adresem: https://www.bdl.lasy.gov.pl/portal/mapy

 

Podmioty zainteresowane sprzedażą lasów lub gruntów przeznaczonych do zalesienia proszone są o składanie wniosków drogą elektroniczną poprzez ePUAP /pgl_lp_0528//SkrytkaESP

lub

na adres e-mail: mircze@lublin.lasy.gov.pl

lub

w formie tradycyjnej przesyłając na adres siedziby Nadleśnictwa Mircze (adres: Mircze ul. Hrubieszowska 55, 22-530 Mircze)

 

Szczegółowych informacji udziela p. Elżbieta Szumarek nr tel. 846519002 w 23

od poniedziałku do piątku w godzinach 08:00 -14:00

 

Wzór wniosku wraz z wykazem niezbędnych dokumentów można pobrać poniżej

-Wniosek składany elektronicznie-

- Wniosek składany w formie tradycyjnej-