Asset Publisher Asset Publisher

Hodowla lasu

Podstawowym zadaniem hodowli lasu jest zachowanie i wzbogacanie lasów istniejących (odnawianie) oraz tworzenie nowych (zalesianie), z respektowaniem warunków przyrodniczych i procesów naturalnych.

Hodowla lasu obejmuje zbiór i przechowywanie nasion drzew, produkcję sadzonek na szkółkach, zakładanie oraz pielęgnację i ochronę upraw leśnych oraz drzewostanów.

Hodowla lasu korzysta z dorobku nauk przyrodniczych, m.in. klimatologii, gleboznawstwa, botaniki czy fizjologii roślin. W pracach hodowlanych leśnicy dążą do dostosowania składu gatunkowego lasu do siedliska. Dzięki temu las jest bardziej odporny na zagrożenia.

Las, jeśli nie powstał w sposób naturalny, jest sadzony przez leśników. Sadzonki hoduje się w szkółkach. Uprawy są poddawane zabiegom pielęgnacyjnym i ochronnym. Mają one stworzyć optymalne warunki wzrostu dla drzew najbardziej pożądanych w składzie gatunkowym rosnącego drzewostanu. Ostatnim elementem hodowli jest wycinka drzew dojrzałych, tak aby możliwe było odnowienie lasu, w sposób optymalny dla wymagań rosnących gatunków drzew.

Przeczytaj więcej na stronie lasy.gov.pl.

W Nadleśnictwie Mircze odnowienia obejmują rocznie ok. 94,29 ha. Bierzemy także udział w programie zwiększania lesistości kraju poprzez pomoc w sporządzaniu planów zalesieniowych dla prywatnych właścicieli gruntów rolnych – z każdym rokiem zalesiają oni coraz większe tereny.

Odnowienia możemy podzielić na odnowienia sztuczne, czyli sadzenie sadzonek lub wysiewanie nasion przez człowieka, oraz odnowienia naturalne, czyli zjawisko samoistnego powstania młodego pokolenia drzew pod okapem drzewostanu lub w jego sąsiedztwie. Odnowienia naturalne w lasach zagospodarowanych nie przebiegają zazwyczaj żywiołowo, lecz są kierowane przez człowieka. Prace polegają na spulchnieniu gleby pod okapem drzewostanu w roku, w którym spodziewany jest duży urodzaj nasion, oraz rozluźnieniu drzew, tak by do dna lasu dochodziła odpowiednia ilość światła.

Zalesienia gruntów porolnych prowadzone są zwykle wśród roślin zielnych. Osłaniają one sadzonki oraz nie dopuszczają do zachwaszczenia powierzchni.

Corocznie Nadleśnictwo Mircze pielęgnuje ok. 508 ha gleby w uprawach leśnych. Polega to na wykaszaniu chwastów wśród drzewek. Równocześnie wykonuje się cięcia pielęgnacyjne, które w zależności od wieku drzewostanu mają inny charakter i noszą inną nazwę: czyszczenia wczesne w okresie uprawy, czyszczenia późne w okresie młodnika, trzebieże wczesne w okresie dojrzewania drzewostanu oraz trzebieże późne w okresie dojrzałości drzewostanu.

Czyszczenia wczesne wykonujemy corocznie na obszarze ok. 160 ha, czyszczenia późne – na 90 ha, trzebieże wczesne – na 230 ha, a trzebieże późne – na ok. 390 ha.

Na siedliskach żyznych, zalesionych przed laty głównie sosną, wprowadzamy obecnie pod osłoną istniejącego drzewostanu dąb i buk.

 


Asset Publisher Asset Publisher

Back

Ogłoszenie o możliwości zakupu lasów oraz gruntów przeznaczonych do zalesienia

Ogłoszenie o możliwości zakupu lasów oraz gruntów przeznaczonych do zalesienia

Ogłoszenie

o możliwości zakupu lasów oraz gruntów przeznaczonych do zalesienia

 Skarb Państwa reprezentowany przez Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe Nadleśnictwo Mircze informuje, że jest zainteresowane zakupem lasów oraz gruntów przeznaczonych do zalesienia, które stanowią własność osób fizycznych, osób prawnych lub jednostek organizacyjnych nieposiadających osobowości prawnej, położonych w zasięgu administracyjnym Nadleśnictwa Mircze.

Las lub grunt przeznaczony do zalesienia może zostać nabyty w szczególności gdy:

  • przylega bezpośrednio do gruntów nadleśnictwa
  • pozostaje we współwłasności z Nadleśnictwem Mircze
  • reguluje przebieg granicy polno-leśnej

 Ponadto, gdy:

  1. w Ewidencji Gruntów i Budynków prowadzonej przez właściwego Starostę dla położenia zbywanej nieruchomości użytek gruntowy to las lub rola klasy V, VI, VIz.
  2. w przypadku gruntów rolnych niezbędne jest by nieruchomość w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego lub w studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego była przeznaczona do zalesienia lub była objęta decyzją o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu umożliwiającą zalesienie.
  3. granice nieruchomości są znane, widoczne w terenie lub zostały ustalone geodezyjnie oraz nie występują spory graniczne
  4. nieruchomość nie może być zabudowana
  5. sprzedawana nieruchomość musi mieć uregulowany stan prawny, tj. musi posiadać założoną księgę wieczystą zgodną z informacjami zawartymi w EGiB lub inny dokument własności oraz nie może być obciążona na rzecz osób trzecich
  6. po uzyskaniu pisemnej zgody Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych, wyrażonej na pisemny wniosek nadleśniczego
  7. Las, grunt przeznaczony do zalesienia może być nabyty za cenę nie wyższą od wartości określonej przez rzeczoznawcę majątkowego.

 

Położenie gruntów nadleśnictwa można sprawdzić na stronie Banku Danych o Lasach pod adresem: https://www.bdl.lasy.gov.pl/portal/mapy

 

Podmioty zainteresowane sprzedażą lasów lub gruntów przeznaczonych do zalesienia proszone są o składanie wniosków drogą elektroniczną poprzez ePUAP /pgl_lp_0528//SkrytkaESP

lub

na adres e-mail: mircze@lublin.lasy.gov.pl

lub

w formie tradycyjnej przesyłając na adres siedziby Nadleśnictwa Mircze (adres: Mircze ul. Hrubieszowska 55, 22-530 Mircze)

 

Szczegółowych informacji udziela p. Elżbieta Szumarek nr tel. 846519002 w 23

od poniedziałku do piątku w godzinach 08:00 -14:00

 

Wzór wniosku wraz z wykazem niezbędnych dokumentów można pobrać poniżej

-Wniosek składany elektronicznie-

- Wniosek składany w formie tradycyjnej-