Asset Publisher
Obiekty edukacyjne
Podstawowa edukacja z zakresu gospodarki leśnej prowadzona jest przez leśników na Ściżce Edukacyjnej Witków, mieszczącej się w leśnictwie Witków. Ścieżka tworzy 3,5 km pętlę wokół szkółki pomocniczej. Dla młodszych uczestników zajęć edukacyjnych przewidziano możliwość skrócenia trasy. Na 18 tematycznych tablicach przedstawiono w sposób przystępny przykłady obrazujące sposoby powstania i wzrostu lasu oraz jego zagospodarowania. Na trasie ścieżki umieszczone są ławki i stoły umożliwiające odpoczynek podczas wędrówki. Ścieżka dydaktyczna bierze swój początek na miejscu postoju pojazdów w Witkowie w oddziale 227, gdzie istnienie możliwość rozpalenia ogniska. Na terenie Nadleśnictwa są jeszcze dwa miejsca postoju pojazdów: w leśnictwie Terebiń (w oddziale 33) i Tuczapy (w oddziale 111).
Zapraszamy do zapoznania się z regulaminem ścieżki edukacyjnej oraz miejsc postoju pojazdów w Nadleśnictwie Mircze (poniżej).
Mapa dojazdu do Ścieżki dydaktycznej Witków:
Asset Publisher
Obszary HCV i powierzchnie referencyjne - KONSULTACJE SPOŁECZNE
Obszary HCV i powierzchnie referencyjne - KONSULTACJE SPOŁECZNE
W związku z procesem wznowienia certyfikatu FSC zapraszamy do konsultacji społecznych dot. powierzchni HCV oraz powierzchni referncyjnych.
Identyfikacja obszarów oparta jest na podstawie „Krajowych Ram Szczególnych Wartości Ochronnych dla Polski”. Wyróżnia ona następujące szczególne wartości ochronne:
1. HCV 1 – Różnorodność gatunkowa. Koncentracja różnorodności biologicznej z uwzględnieniem gatunków endemicznych oraz gatunków rzadkich i zagrożonych, która jest znacząca na poziomie globalnym, regionalnym lub krajowym.
2. HCV 2 – Ekosystemy i mozaiki na poziomie krajobrazu. Nienaruszone krajobrazy leśne oraz ekosystemy i mozaiki ekosystemów występujące na poziomie krajobrazu, które są znaczące na poziomie globalnym, regionalnym lub krajowym, które dodatkowo zawierają zdolne do przeżycia populacje większości naturalnie występujących gatunków, z ich naturalnym wzorem rozmieszczenia i zagęszczenia.
3. HCV 3 – Ekosystemy i siedliska. Rzadkie lub zagrożone ekosystemy, siedliska lub ostoje.
4. HCV 4 – Kluczowe usługi ekosystemów. Podstawowe usługi ekosystemów w sytuacjach kluczowych, włączając w to ochronę zlewni wodnych i kontrolę erozji wrażliwych gleb i zboczy.
5. HCV 5 – Potrzeby społeczności lokalnych. Miejsca i zasoby o fundamentalnym znaczeniu dla zaspokojenia podstawowych potrzeb społeczności lokalnych lub ludności rdzennej (w zakresie środków do życia, odżywiania, wody) zidentyfikowane poprzez zaangażowanie tych społeczności.
6. HCV 6 – Wartości kulturowe. Miejsca, zasoby, siedliska i krajobrazy o globalnym lub krajowym znaczeniu kulturowym, archeologicznym lub historycznym i/lub kluczowym znaczeniu kulturowym, ekologicznym, ekonomicznym lub religijnym/uświęconym dla tradycyjnej kultury lokalnych społeczności lub ludności rdzennej, zidentyfikowane poprzez zaangażowanie tych społeczności lub ludności rdzennej.
Powierzchnie referencyjne to fragmenty jednostki gospodarowania wyznaczone w celu zachowania lub przywrócenia ekosystemu, który naturalnie występowałby w tym regionie geograficznym. Wyznaczanie powierzchni referencyjnych jest wymogiem Certyfikatu Gospodarki Leśnej FSC.
Konsultacje mają charakter ciągły do dnia 31.01.2025 r. Formularze zgłoszeniowy znajduje się w materiałach do pobrania.