Asset Publisher
CERTYFIKATY
Zasady gospodarki leśnej prowadzonej na terenie Nadleśnictwa Mircze są zgodne z zasadami i kryteriami PEFC
Certyfikacja gospodarki leśnej to procedura, w wyniku której niezależna organizacja potwierdza prowadzenie tej gospodarki zgodnie z obowiązującymi przepisami i normami.
Gospodarka leśna w Nadleśnictwie Mircze poddawana jest certyfikacji od 2002r. Nadleśnictwo Mircze posiada przyznany certyfikat:
- certyfikat PEFC (Programme for the Endorsement of Forest Certification),
Certyfikat ten potwierdzaja, że gospodarka leśna w lasach Lubelszczyzny prowadzona jest zgodnie z obowiązującymi przepisami z jednoczesnym przestrzeganiem zasad: zrównoważonego rozwoju, zachowania trwałości lasów i ochrony przyrody.
PEFC jest organizacją pozarządową, której cel to wspieranie zasad zrównoważonej gospodarki leśnej. Pełni ona funkcję międzynarodowej organizacji, która ocenia i uznaje krajowe systemy certyfikacji leśnej. Te krajowe systemy opierają się na międzyrządowych zasadach promowania zrównoważonej gospodarki leśnej. By móc sprzedawać produkty oznaczone jako certyfikowane przez PEFC, zarządzający lasami muszą uzyskać certyfikat gospodarki leśnej, zaś przedsiębiorstwa biorące udział w procesie przetwarzania i handlu drewnem muszą uzyskać certyfikat kontroli pochodzenia produktu CoC. System certyfikacji PEFC funkcjonuje od 1999 r. i jest obecnie najbardziej rozpowszechnionym systemem certyfikacyjnym lasów w Europie. Europejskie kraje o największej powierzchni lasów certyfikowanych w systemie PEFC to: Finlandia (21,1 mln. ha), Szwecja (9,4 mln. ha), Norwegia (9,1 mln. ha), Niemcy (7,4 mln. ha ) i Polska (7,3 mln. ha).
Nadleśnictwo Mircze otrzymało certyfikat PEFC ważny do 09.01.2028 roku. Certyfikat ten jest przyznawany na okres trzech lat. W celu zachowania ważności certyfikatu w losowo wybranych nadleśnictwach RDLP Lublin corocznie przeprowadzane są audyty nadzoru (sprawdzające).
Asset Publisher
"Lasy na nowe 100-lecie"
"Lasy na nowe 100-lecie"


„Lasy na nowe 100-lecie” – wielka akcja sadzenia drzew z okazji
Międzynarodowego Dnia Lasów
Lasy to wspólne dobro wszystkich Polaków, zarządzane przez leśników z Lasów Państwowych i przynoszące polskiej gospodarce, w zależności od szacunków, od 2 do 4% PKB. Wbrew obiegowym opiniom leśnicy nie zajmują się jedynie pozyskiwaniem drewna. Tam, gdzie je pozyskują, sadzą nowe pokolenie lasu lub wspierają odnawianie się go w naturalny sposób. Leśnicy sadzą rocznie około pół miliarda drzew. Do końca kwietnia wszyscy mogą wspólnie z nimi odnawiać lasy w całym kraju.
"Lasy to nasze wspólne dziedzictwo, dlatego chcemy angażować społeczeństwo w ich ochronę i odnawianie. Akcja «Lasy na nowe 100-lecie» to doskonała okazja, by każdy mógł posadzić własne drzewo i w symboliczny sposób przyczynić się do zachowania lasów dla przyszłych pokoleń. To także moment, by uświadomić sobie, jak ważną rolę pełnią lasy w życiu każdego z nas" – mówi Anna Choszcz-Sendrowska, rzeczniczka Lasów Państwowych.
W ramach akcji „Las na nowe stulecie” odbędą się:
- Sadzenia drzew w całej Polsce z różnymi grupami społecznymi, których lokalizacje można znaleźć tu: kliknij
Nadleśnictwo Mircze również włącza się do akcji - serdecznie zapraszamy na wspólne sadzenie lasu w Leśnictwie Terebiń, tuż obok miejsca postoju pojazdów w oddziale 33.
Data: 26.03.2025 r.
Start: 8:30
Zapraszamy!