Wydawca treści Wydawca treści

Położenie

Nadleśnictwo Mircze znajduje się na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Lublinie. Zasięg terytorialny nadleśnictwa wynosi 98 324 ha.

    Na tej powierzchni jest wg stanu na 1.01.2019 r. 10 615 ha lasów z tego 87,1 % Lasów Państwowych oraz 12,9% lasów innych własności. Wprowadzenie programów zalesiania gruntów zbędnych i nieprzydatnych do produkcji rolnej powoduje, że powierzchnia lasów prywatnych powoli, ale systematycznie w ostatnich latach ulega powiększeniu. Lasy Nadleśnictwa Mircze są bardzo rozproszone i tworzą ok. 150 kompleksów. Największy kompleks zwartego lasu – Lasy Dołhobyczowskie zajmują 1 729 ha (1 420 ha Leśnictwo Dołhobyczów oraz 309 ha lasy niepaństwowe). Pod względem administracyjnym Nadleśnictwo Mircze położone jest w obrębie dwóch powiatów województwa lubelskiego: Hrubieszów oraz Tomaszów Lubelski.
Pod względem regionalizacji przyrodniczo-leśnej tereny te leżą w Krainie Małopolskiej, w mezoregionach Zamojsko-Hrubieszowskim i Wyżyny Zachodnio-Wołyńskiej (Zielony R. Kliczkowska A. Regionalizacjia przyrodniczo-leśna Polski 2010). Tutejsze gleby należą w przeważającej części do działu gleb autogenicznych i rzędów: gleby brunatnoziemne i czarnoziemne. Powstały one w warunkach klimatu kontynentalnego i umiarkowanego suchego przy udziale roślinności łąkowo-stepowej i leśno-stepowej. Na tutejszym obszarze przeważa wpływ klimatu kontynentalnego, który charakteryzuje się bardzo upalnym latem oraz mroźną i śnieżną zimą. Występują tu również długie okresy upalne i bezdeszczowe. Jednak ze względu na bardzo dużą pojemność sorpcyjną i retencyjną tutejszych gleb okresy susz fizjologicznych są bardzo rzadkie i nie mają one większego znaczenia. Dlatego też głównym typem siedliskowym jest las świeży, który stanowi 63,3% powierzchni leśnej (Siedliskowy typ lasu TSL – podstawowa jednostka klasyfikacji siedlisk leśnych, gdzie głównymi elementami różnicującymi są żyzność i wilgotność gleby). Głównym gatunkiem lasotwórczym tutejszych lasów jest dąb szypułkowy, który występuje na 50,04% powierzchni, w dalszej kolejności występują: sosna pospolita 14,34%, brzoza (głównie brodawkowata) 13,48%, grab pospolity 11,92%, jesion wyniosły 0,26%, pozostałe 9,96% zajmują: klon jawor, klon zwyczajny, osika, czereśnia ptasia, modrzew europejski, buk zwyczajny i topole.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Pobiegnij z nami w szczytnym celu!

Pobiegnij z nami w szczytnym celu!

4 grudnia br. Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Lublinie zorganizuje imprezę sportową pod nazwą „Leśna Piątka z Mikołajem – razem dla dzieci z domów dziecka”.

W ramach naszego przedsięwzięcia, które odbędzie się na trasach leśnych Nadleśnictwa Świdnik położonych w pobliżu lubelskiego Zalewu Zemborzyckiego, zostanie rozegrany bieg na dystansie 5 kilometrów. Planujemy udział około 200 biegaczy. Od uczestników nie będzie pobierana opłata wpisowa. Wraz ze współorganizatorem naszego wydarzenia – Stowarzyszeniem „Przeszłość-Przyszłości” – będziemy zachęcać uczestników biegu do przyniesienia artykułów takich jak słodycze i/lub środki higieny osobistej (szampony, żele, pasty do zębów, antyperspiranty itp.), które zostaną później przekazane 21 placówkom opiekuńczym z terenu miasta Lublin.

Strona poświęcona wydarzeniu na portalu zapisyonline.pl. 

Dołącz do nas i pobiegnij z nami w szczytnym celu! Kliknij tutaj i zapisz się na listę uczestników wydarzenia.

Flora Edwards stwierdziła niegdyś, że „kiedy pomagamy innym, pomagamy sobie, ponieważ wszelkie dobro, które dajemy zatacza koło i wraca do nas”. Przyłączenie się do udziału w naszej imprezie będzie najlepszą możliwą formą pomocy tym, którzy jej faktycznie potrzebują. Razem możemy więcej!

Tego dnia najważniejszy będzie szczytny cel biegu a nie wynik, dlatego zrezygnowaliśmy z prowadzenia klasyfikacji, pomiaru czasów i nagradzania najlepszych biegaczy. Zwycięzcami zostaną wszyscy, którzy zdecydują się na wyciągnięcie pomocnej dłoni do potrzebujących. Naprawdę warto! Każdy uczestnik naszej szlachetnej rywalizacji otrzyma gadżet w postaci pamiątkowej koszulki, czapki św. Mikołaja oraz zestawu promocyjnego przygotowanego przez markę „Dobre z Lasu”. Ponadto, po zakończonym biegu organizatorzy zapewnią startującym poczęstunek w postaci ciepłego posiłku, przekąsek i napojów.

W gronie partnerów wspierających naszą inicjatywę znalazły się takie podmioty jak LUBELLA FOOD Sp. z o.o. Sp.k., Grupa Azoty Zakłady Azotowe "Puławy" S.A., Nestlé Polska S.A. – Nałęczowianka oraz „Herbapol-Lublin” S.A, Fabryka Cukierków „Pszczółka”. Patronat medialny nad wydarzeniem objęło Polskie Radio Lublin.

Dziękujemy wszystkim, którzy zechcieli przyłączyć się do pomocy w organizacji „Leśnej Piątki z Mikołajem”. Jesteśmy przekonani, że zjednoczenie wspólnych sił w tak słusznej sprawie będzie stanowiło nie tylko szlachetny gest ze strony zaangażowanych w organizację wydarzenia i jego uczestników lecz także nieocenione wsparcie dla podopiecznych z lubelskich placówek opiekuńczych przyczyniając się do poprawy ich sytuacji bytowej – zaznacza dyrektor RDLP w Lublinie Zygmunt Byra.