Wydawca treści Wydawca treści

Zasoby leśne

Na terenie naszego nadleśnictwa przeważają siedliska lasowe z dominacją dęba. Średni wiek lasów na naszym terenie to 67 lat, a przeciętna zasobność przekracza 215 m sześc./ha.

Udział siedlisk leśnych
•   3% – borowe, czyli drzewostany z przewagą gatunków iglastych, najczęściej sosny
            i świerku
• 96% – lasowe, czyli drzewostany z przewagą gatunków liściastych
•   1% – olsy, czyli lasy porastające żyzne, bagienne tereny

Udział gatunków lasotwórczych
• 14 % – sosna,
• 0,26 % – jesion
• 50 % – dąb,
• 13,5 % – brzoza
• 12 % – grab
•   4 % – olcha
•   6 % – pozostałe

Udział drzewostanów w klasach wieku
Rozpiętość klasy wieku wynosi 20 lat (np. I klasa wieku – drzewostany w wieku do 20 lat, II klasa – 21 – 40 lat, III klasa – 41 – 60 lat itd.).
• 11 % – I klasa
• 20 % – II klasa
• 18 % – III klasa
• 17 % – IV klasa
• 13 %. – V klasa
• 10 % – VI klasa i starsze

Przeciętna zasobność drzewostanów
• Dąb     – 182 m ³/ha
• Grab    – 252 m ³/ha
• Brzoza – 212 m ³/ha
• Olcha   – 191 m ³/ha
• Jesion  – 186 m ³/ha
• Sosna  – 322 m³/ha


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

"Lasy na nowe 100-lecie"

"Lasy na nowe 100-lecie"

„Lasy na nowe 100-lecie” – wielka akcja sadzenia drzew z okazji
Międzynarodowego Dnia Lasów

Lasy to wspólne dobro wszystkich Polaków, zarządzane przez leśników z Lasów Państwowych i przynoszące polskiej gospodarce, w zależności od szacunków, od 2 do 4% PKB. Wbrew obiegowym opiniom leśnicy nie zajmują się jedynie pozyskiwaniem drewna. Tam, gdzie je pozyskują, sadzą nowe pokolenie lasu lub wspierają odnawianie się go w naturalny sposób. Leśnicy sadzą rocznie około pół miliarda drzew. Do końca kwietnia wszyscy mogą wspólnie z nimi odnawiać lasy w całym kraju. 

"Lasy to nasze wspólne dziedzictwo, dlatego chcemy angażować społeczeństwo w ich ochronę i odnawianie. Akcja «Lasy na nowe 100-lecie» to doskonała okazja, by każdy mógł posadzić własne drzewo i w symboliczny sposób przyczynić się do zachowania lasów dla przyszłych pokoleń. To także moment, by uświadomić sobie, jak ważną rolę pełnią lasy w życiu każdego z nas" – mówi Anna Choszcz-Sendrowska, rzeczniczka Lasów Państwowych.

W ramach akcji „Las na nowe stulecie” odbędą się:

  • Sadzenia drzew w całej Polsce z różnymi grupami społecznymi, których lokalizacje można znaleźć tu: kliknij

 

Nadleśnictwo Mircze również włącza się do akcji - serdecznie zapraszamy na wspólne sadzenie lasu w Leśnictwie Terebiń, tuż obok miejsca postoju pojazdów w oddziale 33. 

Data: 26.03.2025 r.

Start: 8:30

Zapraszamy!