Wydawca treści
Czas w lesie możemy spędzać na różne sposoby – od relaksujących spacerów, przez uprawianie sportu, po zbieranie płodów runa leśnego. W trakcie czerpania przyjemności z obcowania z naturą, pamiętajmy, że w lesie mogą czyhać na nas niebezpieczeństwa, oto niektóre z nich:
Dzikie zwierzęta. Pamiętajmy, że spotkania z dzikimi zwierzętami, szczególnie w okresie, gdy na świat przychodzą młode, mogą skończyć się niebezpiecznymi sytuacjami. Zwierzyna w stanie zagrożenia może zaatakować. Nigdy nie należy podchodzić do młodych, gdyż w pobliżu znajduje się jego matka, o silnym instynkcie macierzyńskim. Psy w lesie należy trzymać na smyczy, aby wyeliminować ryzyko ich bezpośrednich spotkań z dzikimi zwierzętami. Czasem możemy spotkać, jak nam się wydaje „oswojonego” lisa lub inne zwierzę – niech nas to nie zwiedzie, być może ma ono wściekliznę lub inne choroby.
Owady, a wśród nich kleszcze (które mogą przenosić boreliozę lub kleszczowe zapalenie opon mózgowych), komary i meszki (które mogą nas boleśnie ukąsić), a także osy i szerszenie (które w przypadku osób uczulonych na jad tych owadów mogą mieć nie małe kłopoty przy ich spotkaniu). Zachęcamy do stosowania środków odstraszających owady, przed przyjściem do lasu.
Prace leśne. Nie wolno wchodzić w miejsca, gdzie prowadzone są prace leśne. Obszary pozyskania i zrywki drewna są oznakowane tablicami ostrzegawczymi „zakaz wstępu”.
Maszyny leśne. Las jest również miejscem pracy wielu osób, dlatego na drogach leśnych może poruszać się ciężki sprzęt typu: forwarder, samochód ciężarowy do przewozu drewna czy samochody osób pracujących w lesie – dlatego zachowajmy szczególną ostrożność
Polowania, mające na celu regulujące liczebność zwierzyny. Należy zachować ostrożność. Miejsca polowań oznakowane są odpowiednimi tablicami ostrzegawczymi.
Kłusownictwo. Natknięcie się na przejawy jakiejkolwiek formy kłusownictwa np. sidła, wnyki i inne pułapki stosowane przez kłusowników powinno nas obligować do niezwłocznego powiadomienia służby leśnej. Należy bezpiecznie się oddalić od tego miejsca, by uniknąć poranienia.
Niewybuchy. W związku z działaniami wojennymi do dzisiaj musimy liczyć się z ryzykiem natknięcia się na niewypały i niewybuchy. W takim przypadku należy zachować szczególną ostrożność oraz powiadomić odpowiednie służby.
Stan zdrowotny lasu. Pamiętajmy, że leśnicy na bieżąco starają się usuwać drzewa niebezpieczne przy szlakach turystycznych i drogach, natomiast wewnątrz drzewostanu pozostawiane są suche drzewa do naturalnego rozpadu. Należy zwrócić szczególną uwagę na możliwość odłamania się konarów drzew lub nawet przewrócenia się całego drzewa. Nie należy przebywać w lesie podczas silnych wiatrów lub tuż po ich ustąpieniu.
Pożar w lesie jest bardzo niebezpieczny i stanowi bezpośrednie zagrożenie nie tylko dla drzew, ale także dla zwierząt i ludzi przebywających w lesie. Możemy ulec poparzeniu lub zatruć się dymem.
Zła pogoda. Burza, silny wiatr, intensywne opady śniegu lub zalegający na drogach lód zwiększają możliwość wypadku. Las jest otwarty cały rok – warto wybrać dzień o sprzyjających warunkach atmosferycznych.
Pamiętajmy o odpowiednim stroju do lasu – dostosowanym do warunków w lesie panujących, m.in. o butach terenowych
By spokojnie wędrować po leśnych ścieżkach zachęcamy do zapoznania się broszurą: „Co zrobić w lesie gdy…”
Najnowsze aktualności
Polecane artykuły
Lasy nadleśnictwa
Lasy nadleśnictwa
Lasy Nadleśnictwa Mircze podlegają Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Lublinie. Nadleśnictwo Mircze zarządza gruntami na powierzchni 9505,26 ha (wraz ze współwłasnościami).
Typ siedliskowy lasu określa rolę w produkcji leśnej wszystkich gatunków drzew, które mogą występować w danych warunkach siedliska. Obejmuje zespoły leśne reprezentujące różne stadia sukcesji ekologicznej. Typy siedliskowe lasu mogą się różnić składem florystycznym, strukturą, trwałością, żyznością i wilgotnością gleby, klimatem ukształtowaniem terenu i jego budową geologiczną.
Gleby naszych terenów tzw. lasu świeżego należą do typu brunatnych lub skrytobielicowych.
Ważniejszymi roślinami runa leśnego są: marzanka wonna, żywiec cebulkowy, żonkil zwyczajny, perłówka jednokwiatowa i miejscami czosnek niedźwiedzi. W warstwie podszytowej występują: kruszyna pospolita, leszczyna, trzmielina.
W składzie gatunkowym drzewostanów występują jako gatunki główne dąb a także w granicach zasięgu naturalnego buk oraz jako domieszka: grab, brzoza, lipa, klon, jesion, wiąz i jawor.
Grab tworzy zazwyczaj dolne piętro.
Charakterystyczne jest występowanie gatunków kontynentalnych: turzycy orzęsionej, zdrojówki rutewkowatej oraz roślin azoto i wilgociolubnych: pokrzywy, niecierpka pospolitego, kopytnika, bodziszka cuchnącego, gwiazdnicy wielkokwiatowej, jaskra owłosionego, czartawy pospolitej.
Wiosną kwitną i zawiązują liście tzw. neofity rozwijające kwiaty przed rozwojem liści drzew i krzewów. Jest to głównie zawilec gajowy tworzący białe dywany, przylaszczka, groszek wiosenny i fiołek leśny.
Pozostałe rośliny rozwijają się pod okapem ulistnionych warstw drzew i krzewów.