Wydawca treści
Łowiectwo
Gospodarka łowiecka na terenie Nadleśnictwa Mircze
Zwierzyna żyjąca w stanie dzikim jest własnością Skarbu Państwa. Nadleśnictwo Mircze podzielone jest na 13 obwodów dzierżawionych przez Koła Łowieckie. Generalnie zwierzynę możemy podzielić na zwierzynę tzw. łowną i zwierzynę będącą pod ochroną np. wilki, bobry. Wśród zwierzyny łownej prowadzona jest gospodarka populacjami po to, aby utrzymać właściwą ilość zwierzyny poszczególnych gatunków. Gospodarka oparta jest na rocznym planie łowieckim zatwierdzonym przez Nadleśniczego, opiniowanym przez Wójta Gminy, uzgodnionego z Łowczym Okręgowego Polskiego Związku Łowieckiego. Roczny plan łowiecki obejmuje okres w danym roku od 1 kwietnia do końca marca roku następnego. Na terenie naszego nadleśnictwa występują jedynie obwody tzw. polne. Trzeba wiedzieć, że lesistość tego terenu z uwagi na żyzne gleby wynosi jedynie 10%, biorąc pod uwagę, że lesistość w województwie lubelskim wynosi ok. 23 %, a w Polsce 29,7%. W zasięgu terytorialnym nadleśnictwa ok. 93 tys. ha zainwentaryzowano 126 szt. łosi, 251 jeleni, 2672 saren, 569 dzików, 712 lisów, 152 jenotów, 328 borsuków, 336 kun leśnych i domowych, 44 norek amerykańskich, 369 tchórzy, 8 szopów praczy, 115 piżmaków, 2145 zajęcy, 2105 bażantów, 800 kuropatw. Poza tym występują jeszcze dzikie gęsi, dzikie kaczki, gołębie grzywacze, słonki i łyski. Część z tych zwierząt w ramach gospodarki populacjami przewidziana jest do pozyskania. W okresie zimowym zwierzęta są dokarmiane. Czasami, mimo sprzyjającej dla zwierzyny aurze, niejednokrotnie w paśnikach znaleźć można wyłożoną koniczynę, lucernę w lizawkach sól, a w podsypach zboże i poślad. Robi się to po to aby przyzwyczaić zwierzynę gdzie będzie mogła znaleźć pokarm podczas dużych opadów śniegu i mrozu. Trzeba też pamiętać o tym, że dokarmianie zarówno zwierzyny jak i ptaków nie może być czynnością jednorazową ale należy wykonywać ją systematycznie.
Przeczytaj więcej o łowiectwie
Jednym zdaniem zapraszamy wszystkich do lasu o każdej porze roku, jednak zima jest okresem szczególnym. Na puszystym śniegu znajdziemy tropy zwierząt a jeżeli będziemy mieli odrobinę szczęścia to spotkamy mieszkańców lasu poszukujących pokarmu.
Najnowsze aktualności
Polecane artykuły
Poznaj polskie płazy i gady
Poznaj polskie płazy i gady
Spotykamy je nie tylko w lasach, ale również ogrodach, parkach i w miastach, a większość z nich związana jest ze środowiskiem wodnym.
Ze względu na zmiennocieplność tych zwierząt płazy i gady to najmniej liczne gromady kręgowców w Polsce. Na terenie kraju występują sprzyjające warunki życia dla zaledwie 19 gatunków płazów oraz 9 gatunków gadów.
Wśród krajowych gatunków gadów wyróżniamy węże, jaszczurki (w tym padalca – jaszczurkę beznogą) oraz żółwie, natomiast płazy reprezentowane są przez żaby, ropuchy, oraz płazy ogoniaste takie jak traszki, czy salamandra plamista.
Wszystkie gatunki herpetofauny (czyli płazów i gadów żyjących na danym terenie) w Polsce podlegają ochronie prawnej. Zabronione jest zatem niszczenie miejsc ich rozrodu oraz regularnego przebywania oraz umyślne zabijanie, chwytanie i przetrzymywanie zwierząt.
Infografika wyk. Ewa Szary RDLP Lublin
Ogromnym zagrożeniem dla tej grupy zwierząt jest zanikanie siedlisk związane z zanieczyszczeniem środowiska oraz przekształceniem terenów rolniczych. Nie można zapominać, że płazy są związane głównie ze środowiskiem wodnym, bez którego nie są w stanie przystąpić do rozmnażania. Śródlądowe zbiorniki wodne ulegają zanieczyszczeniom, poprzez spływanie sztucznych nawozów z wodami opadowymi do cieków wodnych. Istotnym zagrożeniem jest również obserwowane od kilkunastu lat zjawisko obniżenia poziomu wód gruntowych, które prowadzi do wysychania m.in. śródleśnych oczek wodnych i terenów bagiennych.
Zagrożeniem dla gadów jest przede wszystkim zubożenie w naturalnym środowisku miejsc, w których mogą się wygrzewać. Do miejsc takich należą m.in. sterty kamieni, miedze oraz ugory. Kolejnym zagrożeniem dla herpetofauny są kolizje z pojazdami na drogach, które często przecinają ich ścieżki migracyjne. Czasem w okresie migracji wzdłuż dróg rozstawiane są płotki z siatki, dzięki którym płazy nie wchodzą na drogi. Płazy te są wybierane i przenoszone na drugą stronę drogi.
Dla szczególnie zagrożonych gatunków, jak żółw błotny, prowadzi się ochronę czynną. Polega ona na zabezpieczaniu jaj złożonych przez samicę specjalną siatką uniemożliwiającą zjedzenie jaj przez drapieżniki. Więcej na ten temat mogą Państwo przeczytać na stronie internetowej Nadleśnictwa Chełm.
Płazy nie posiadają ostrych pazurów i zębów, ani łusek. Wykształciły za to inne mechanizmy obronne do których należą: ubarwienie maskujące (występuje m.in. u nadrzewnej żaby - rzekotki drzewnej, której ubarwienie niemal zlewa się z liśćmi), trująca wydzielina skóry (występuje u większości płazów), dzięki której stają się mało atrakcyjną zdobyczą dla większości drapieżników (wyjątki np. bocian oraz zaskroniec -fot.). Niektóre płazy np. grzebiuszki potrafią się nadymać dzięki czemu wydają się większe i zniechęcają łowcę. Żaby oraz rzekotki potrafią także uciekać przed oprawcą – skacząc nawet na 2 metry!
Bardziej zwinne od płazów sa gady - dzięki czemu w razie zagrożenia zabierają się do ucieczki. Wszytskie polskie jaszczurki, gdy zostaną złapane za ogon potrafią go odrzucić, dzięki czemu odwracają uwagę drapieżników i zyskują szansę na przeżycie. Stracony ogon z biegiem czasu odrasta. Węże m.in. zaskroniec w chwili zagrożenia unosi przednią część ciała oraz potrafi oblać prześladowcę cuchnącą wydzieliną. Węże często budzą niechęć człowieka wywołaną obawą ukąszenia. Dodać należy, że wszystkie polskie gady potrafią ukąsić. Jednak jedynie żmija zygzakowata posiada jad, który może być niebezpieczny dla dzieci oraz osób chorujących na serce. Pamiętajmy jednak, że żmija atakuje w ostateczności, gdy nie ma możliwości ucieczki (np. zostanie nadepnięta). W innych przypadkach nie atakuje ona człowieka.
Zaskroniec zwyczajny fot. Krzysztof Krupa