Wydawca treści Wydawca treści

Hodowla lasu

Podstawowym zadaniem hodowli lasu jest zachowanie i wzbogacanie lasów istniejących (odnawianie) oraz tworzenie nowych (zalesianie), z respektowaniem warunków przyrodniczych i procesów naturalnych.

Hodowla lasu obejmuje zbiór i przechowywanie nasion drzew, produkcję sadzonek na szkółkach, zakładanie oraz pielęgnację i ochronę upraw leśnych oraz drzewostanów.

Hodowla lasu korzysta z dorobku nauk przyrodniczych, m.in. klimatologii, gleboznawstwa, botaniki czy fizjologii roślin. W pracach hodowlanych leśnicy dążą do dostosowania składu gatunkowego lasu do siedliska. Dzięki temu las jest bardziej odporny na zagrożenia.

Las, jeśli nie powstał w sposób naturalny, jest sadzony przez leśników. Sadzonki hoduje się w szkółkach. Uprawy są poddawane zabiegom pielęgnacyjnym i ochronnym. Mają one stworzyć optymalne warunki wzrostu dla drzew najbardziej pożądanych w składzie gatunkowym rosnącego drzewostanu. Ostatnim elementem hodowli jest wycinka drzew dojrzałych, tak aby możliwe było odnowienie lasu, w sposób optymalny dla wymagań rosnących gatunków drzew.

Przeczytaj więcej na stronie lasy.gov.pl.

W Nadleśnictwie Mircze odnowienia obejmują rocznie ok. 94,29 ha. Bierzemy także udział w programie zwiększania lesistości kraju poprzez pomoc w sporządzaniu planów zalesieniowych dla prywatnych właścicieli gruntów rolnych – z każdym rokiem zalesiają oni coraz większe tereny.

Odnowienia możemy podzielić na odnowienia sztuczne, czyli sadzenie sadzonek lub wysiewanie nasion przez człowieka, oraz odnowienia naturalne, czyli zjawisko samoistnego powstania młodego pokolenia drzew pod okapem drzewostanu lub w jego sąsiedztwie. Odnowienia naturalne w lasach zagospodarowanych nie przebiegają zazwyczaj żywiołowo, lecz są kierowane przez człowieka. Prace polegają na spulchnieniu gleby pod okapem drzewostanu w roku, w którym spodziewany jest duży urodzaj nasion, oraz rozluźnieniu drzew, tak by do dna lasu dochodziła odpowiednia ilość światła.

Zalesienia gruntów porolnych prowadzone są zwykle wśród roślin zielnych. Osłaniają one sadzonki oraz nie dopuszczają do zachwaszczenia powierzchni.

Corocznie Nadleśnictwo Mircze pielęgnuje ok. 508 ha gleby w uprawach leśnych. Polega to na wykaszaniu chwastów wśród drzewek. Równocześnie wykonuje się cięcia pielęgnacyjne, które w zależności od wieku drzewostanu mają inny charakter i noszą inną nazwę: czyszczenia wczesne w okresie uprawy, czyszczenia późne w okresie młodnika, trzebieże wczesne w okresie dojrzewania drzewostanu oraz trzebieże późne w okresie dojrzałości drzewostanu.

Czyszczenia wczesne wykonujemy corocznie na obszarze ok. 160 ha, czyszczenia późne – na 90 ha, trzebieże wczesne – na 230 ha, a trzebieże późne – na ok. 390 ha.

Na siedliskach żyznych, zalesionych przed laty głównie sosną, wprowadzamy obecnie pod osłoną istniejącego drzewostanu dąb i buk.

 


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Rajd Rowerowy „Nadbużańskim Tropem – Rowerem Wśród Natury”

Rajd Rowerowy „Nadbużańskim Tropem – Rowerem Wśród Natury”

Rajd Rowerowy „Nadbużańskim Tropem – Rowerem Wśród Natury” - 6 SIERPNIA 2023R.

Zapraszamy wszystkich bardzo serdecznie na wydarzenie organizowane przez Nadleśnictwo Mircze, Gminny Ośrodek Kultury w  Mirczu, Urząd Gminy Mircze, Polski Związek Łowiecki Zarząd Okręgowy w Zamościuoraz Katolickie Radio Zamość.

Malownicze obszary, bogactwo przyrody, kultury i historii połączone z edukacją przyrodniczą. Wszystkie te atrakcje podczas przejazdu trasą o długości 35,7 km. Całość obędzie się w oprawie polowania zbiorowego. Brzmi ciekawie?  Celem przejazdu jest "ustrzelenie" (sfotografowanie) zwierzyny łownej, która znajdować się będzie na rozmieszczonych makietach. Dodatkowo punktowane będą zdjęcia spotkanej na trasie dzikiej zwierzyny. Wszystko to, z udziałem sygnalistów myśliwskich.
Osoby, które ustrzelą najwięcej zwierzyny zdobędą tytuł króla/królowej i vice króla/królowej polowania. Osobie z najmniejszą liczbą pozyskanej zwierzyny, przypadnie zaszczytny tytuł króla pudlarzy.

Liczy się szybkość i bystre oko!


W trakcie trwania całej imprezy odbędzie się również konkurs kulinarny oraz konkurs wiedzy z zakresu leśnictwa, łowiectwa i ochrony przyrody. 

Nie zabraknie atrakcji dla małych i dużych. Występy lokalnych zespołów, zumba, stoiska edukacyjne Lasów Państwowych oraz Kół Łowieckich. 


Super zabawa z dużą ilością atrakcji gwarantowana ! 😊

W razie pytań prosimy o kontakt telefoniczny:

GOK Mircze - 84 66 34 483
Nadleśnictwo Mircze – 84 65 19 002


Widzimy się na miejscu już 6 sierpnia na placu obok kościoła w Kryłowie.

Materiały do pobrania