Asset Publisher Asset Publisher

Czas w lesie możemy spędzać na różne sposoby – od relaksujących spacerów, przez uprawianie sportu, po zbieranie płodów runa leśnego. W trakcie czerpania przyjemności z obcowania z naturą, pamiętajmy, że w lesie mogą czyhać na nas niebezpieczeństwa, oto niektóre z nich:

  Dzikie zwierzęta. Pamiętajmy, że spotkania z dzikimi zwierzętami, szczególnie w okresie, gdy na świat przychodzą młode, mogą skończyć się niebezpiecznymi sytuacjami. Zwierzyna w stanie zagrożenia może zaatakować. Nigdy nie należy podchodzić do młodych, gdyż w pobliżu znajduje się jego matka, o silnym instynkcie macierzyńskim. Psy w lesie należy trzymać na smyczy, aby wyeliminować ryzyko ich bezpośrednich  spotkań z dzikimi zwierzętami. Czasem możemy spotkać, jak nam się wydaje „oswojonego” lisa lub inne zwierzę – niech nas to nie zwiedzie, być może ma ono wściekliznę lub inne choroby.

    Owady, a wśród nich kleszcze (które mogą przenosić boreliozę lub kleszczowe zapalenie opon mózgowych), komary i meszki (które mogą nas boleśnie ukąsić), a także osy i szerszenie (które w przypadku osób uczulonych na jad tych owadów mogą mieć nie małe kłopoty przy ich spotkaniu). Zachęcamy do stosowania środków odstraszających owady, przed przyjściem do lasu.

    Prace leśne. Nie wolno wchodzić w miejsca, gdzie prowadzone są prace leśne. Obszary pozyskania i zrywki drewna są oznakowane tablicami ostrzegawczymi „zakaz wstępu”.

    Maszyny leśne. Las jest również miejscem pracy wielu osób, dlatego na drogach leśnych może poruszać się ciężki sprzęt typu: forwarder, samochód ciężarowy do przewozu drewna czy samochody osób pracujących w lesie – dlatego zachowajmy szczególną ostrożność

    Polowania, mające na celu regulujące liczebność zwierzyny. Należy zachować ostrożność. Miejsca polowań oznakowane są odpowiednimi tablicami ostrzegawczymi.

    Kłusownictwo. Natknięcie się na  przejawy jakiejkolwiek formy kłusownictwa np. sidła, wnyki i inne pułapki stosowane przez kłusowników powinno nas obligować do niezwłocznego powiadomienia służby leśnej. Należy bezpiecznie się oddalić od tego miejsca, by uniknąć poranienia.

    Niewybuchy. W związku z działaniami wojennymi do dzisiaj musimy liczyć się z ryzykiem natknięcia się na niewypały i niewybuchy. W takim przypadku należy zachować szczególną ostrożność oraz powiadomić odpowiednie służby.

    Stan zdrowotny lasu. Pamiętajmy, że leśnicy na bieżąco starają się usuwać drzewa niebezpieczne przy szlakach turystycznych i drogach, natomiast wewnątrz drzewostanu pozostawiane są suche drzewa do naturalnego rozpadu. Należy zwrócić szczególną uwagę na możliwość odłamania się konarów drzew lub nawet przewrócenia się całego drzewa.  Nie należy przebywać w lesie podczas silnych wiatrów lub tuż po ich ustąpieniu.

    Pożar w lesie jest bardzo niebezpieczny i stanowi bezpośrednie zagrożenie nie tylko dla drzew, ale także dla zwierząt i ludzi przebywających w lesie. Możemy ulec poparzeniu lub zatruć się dymem.

    Zła pogoda. Burza, silny wiatr, intensywne opady śniegu lub zalegający na drogach lód zwiększają możliwość wypadku. Las jest otwarty cały rok – warto wybrać dzień o sprzyjających warunkach atmosferycznych.

 

Pamiętajmy o odpowiednim stroju do lasu – dostosowanym do warunków w lesie panujących, m.in. o butach terenowych

 

By spokojnie wędrować po leśnych ścieżkach zachęcamy do zapoznania się broszurą: „Co zrobić w lesie gdy…” 

 

 

 


Asset Publisher Asset Publisher

Back

Sprzedaż drewna, sadzonek oraz choinek

Sprzedaż drewna, sadzonek oraz choinek

Nadleśnictwo prowadzi sprzedaż dziewiętnastu gatunków drewna wielowymiarowego, sadzonek dziesięciu gatunków roślin, a w sezonie przedświątecznym - także choinek.

Sprzedaż drewna

 

Sprzedaż detaliczna odbywa się bezpośrednio w kancelariach poszczególnych leśnictw. Adresy i numery telefonów znajdą Państwo w zakładce kontakt.

Sprzedaż sadzonek

Sprzedaż sadzonek odbywa się w Leśnictwie Tarnoszyn, gdzie znajduje się szkółka leśna.
Kontakt w zakładce Leśnictwa

Sprzedaż choinek
Obecnie nie prowadzimy sprzedaży choinek.