Asset Publisher Asset Publisher

Ochrona lasu

Ochrona lasu jest to zespół przedsięwzięć mających na celu zabezpieczenie lasu przed szkodami wyrządzanymi przez czynniki abiotyczne (np. silne wiatry, przymrozki, susze, śnieg, powodzie), biotyczne (np. szkodniki owadzie, zwierzynę, grzyby pasożytnicze) oraz antropogeniczne (powodowanie pożarów, zaśmiecanie, hałas itp.)

Las jako organizm żywy podlega oddziaływaniu różnorodnych czynników, zarówno przyrody ożywionej jak i nieożywionej. Mogą one mieć niekorzystny wpływ, a nawet powodować zagrożenia dla prawidłowego funkcjonowania ekosystemu leśnego. Bogactwo florystyczne i mnogość gatunków powodują, że lasy Nadleśnictwa Mircze odporne są na działanie różnych szkodliwych zjawisk. Jednak niektórym zdarzeniom o charakterze ekstremalnym nie mogą się oprzeć. Takie zdarzenie miało miejsce 23 czerwca 1997 roku, kiedy silny huragan
w ciągu 15 minut spowodował wyłamanie lasu na powierzchni łącznej ok. 500 ha. Podczas prac uprzątających, które trwały 2,5 roku, należało pozyskać ok. 100 tyś. m3 drewna oraz odnowić poprzez sadzenie ponad 400 ha lasu. W ciągu ostatniego dziesięciolecia doszło do masowego zamierania jesionu, który zajmował ponad 10% powierzchni lasów tutejszego nadleśnictwa. Problem zamierania jesionu dotyczy całej Europy, jednak w naszym nadleśnictwie jest on szczególny ze względu na jego duży udział w składzie tutejszych lasów. Ze względu na zagrożenie pożarowe lasy należą do III grupy lasów o małym zagrożeniu. Lasy liściaste (które w Mirczu zajmują ponad 80% powierzchni) są zwykle bardziej odporne od iglastych na pożary. Jedynym problemem pożarowym było do tej pory zagrożenie upraw leśnych graniczących z polami. Przy tych powierzchniach zwykle w sierpniu rolnicy wypalali słomę po żniwach. Wówczas zeschłe trawy na uprawach stanowiły duże niebezpieczeństwo pożaru. Ostatnio ten problem stracił na znaczeniu, gdyż przepisy unijne są pod tym względem restrykcyjne,
a perspektywa utraty dopłat obszarowych przez rolników wypalających resztki pożniwne działa odstraszająco. Największym naszym problemem jest zaśmiecanie lasów, zwłaszcza w pobliżu ciągów komunikacyjnych. Ze względu na masowy charakter tego problemu jest on stale widoczny, pomimo intensywnych prac i znacznych nakładów finansowych przeznaczonych na uprzątanie lasów. Ciągle istotne znaczenie posiada konieczność uświadomienia części społeczeństwa dotycząca szkodliwości niektórych zachowań. Dlatego też apelujemy do wszystkich, którzy odwiedzają las, aby pozostawili go w stanie nie gorszym niż zastali.

Do zadań z zakresu ochrony lasu należy:

 -zabezpieczanie upraw przed zwierzyną poprzez smarowanie repentolem
 -zabezpieczanie mechaniczne upraw poprzez palikowanie i stosowanie zabezpieczeń z folii aluminiowej

Skuteczność w/w metod należy uznać jako dobrą. W Nadleśnictwie zabezpiecza się uprawy do 5-tego roku życia ze względu na fakt, że szkody w tym okresie są najdotkliwsze.
Zabezpieczana powierzchnia upraw wynosi ok. 45% całkowitej powierzchni założonych upraw. Średniorocznie zabezpiecza się ok. 160 ha upraw. Rozmiary szkód wyrządzanych przez jeleniowate zmniejsza się również poprzez wykładanie drzew do spałowania i zakładanie różnych form poletek łowieckich oraz zimowe dokarmianie zwierzyny. Na terenie nadleśnictwa nie występują istotne zagrożenia ze strony owadów i grzybów pasożytniczych.  Z tych ostatnich wymienić należy mączniaka prawdziwego dębu który cyklicznie (szczególnie w czasie wilgotnego lata) występuje na szkółkach.   Patogen ten jest skutecznie zwalczany jedynie w przypadku skoncentrowanej powierzchni na szkółkach (gdzie może wyrządzić duże szkody) poprzez stosowanie odpowiednich fungicydów.
Na powierzchniach leśnych w/w choroby nadleśnictwo nie zwalcza ze względu na małe znaczenie gospodarcze w starszej fazie wzrostu sadzonek.


Asset Publisher Asset Publisher

Back

Prezent dla tych, którzy podzielą się życiem

Prezent dla tych, którzy podzielą się życiem

Z okazji świąt Bożego Narodzenia na tych, którzy 16 grudnia podzielą się z potrzebującymi darem krwi, czeka wyjątkowe podziękowanie. Lasy Państwowe w ramach akcji „Choinka dla życia” przygotowały świąteczne, naturalne drzewka dla Honorowych Dawców Krwi.

Lasy Państwowe wspólnie z Narodowym Centrum Krwi przygotowały akcję promującą ideę honorowego krwiodawstwa. Dawcy krwi, którzy 16 grudnia oddadzą krew lub jej składniki, otrzymają naturalne drzewka świąteczne. Akcja odbędzie się we współpracy z Regionalnymi Centrami Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, łącznie w ponad 40 punktach w całej Polsce. Szczegółowe informacje i mapa, gdzie można oddać krew w ramach akcji, dostępne są na stronie www.choinkadlazycia.pl.

Święta to piękny, rodzinny czas. W naszych domach stanie bożonarodzeniowa choinka. Ważne, by było to naturalne drzewko, pachnące lasem. Proponując takie drzewka, chcemy zachęcić wszystkich, by w te święta podarowali wyjątkowy prezent, jakim jest krew, bezcenny dar życia – powiedział Józef Kubica, p.o. dyrektora generalnego Lasów Państwowych.

Krwiodawstwo to misja i odpowiedzialność. Świadomość uratowania komuś życia jest jedną z najistotniejszych wartości honorowego krwiodawstwa, a krew jest najcenniejszym darem, jaki może podarować człowiek.

Krew jest jednym z najbardziej pożądanych „leków”, którego niczym nie można zastąpić. Tylko dzięki ofiarności Honorowych Dawców Krwi możliwe jest niesienie pomocy pacjentom, którzy wymagają leczenia krwią i jej składnikami. Cieszę się, że Lasy Państwowe dostrzegają potrzebę wsparcia działań promujących honorowe krwiodawstwo. Jest to dowód na to, że krwiodawstwo jest bliskie sercom wielu ludzi – podkreśliła Małgorzata Lorek, dyrektor Narodowego Centrum Krwi.

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Lublinie organizuje akcję „Choinka dla życia” wraz z lubelskim oddziałem RCKiK oraz Centrum Spotkania Kultur. 
Na terenie lubelskiej dyrekcji wydarzenie organizowane jest 16 grudnia w trzech miejscach:
1. na Placu Teatralnym 1 w Lublinie (przed budynkiem Centrum Spotkania Kultur) – krwiobus będzie czekał na honorowych krwiodawców od godziny 9:00, rejestracja potrwa do godziny 14:00;
2. w Regionalnym Centrum Kwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Lublinie przy ul. Żołnierzy Niepodległej 8 – punkt otwarty jest od godz. 7:00; drzewka bożonarodzeniowe otrzyma 60 osób, które jako pierwsze oddadzą krew na hasło „Choinka dla życia”;
3. w Oddziale Terenowym RCKiK w Białej Podlaskiej przy ul. Terebelskiej 57/65 – punkt otwarty jest od godz. 7:00; drzewka bożonarodzeniowe otrzyma 30 osób, które jako pierwsze oddadzą krew na hasło „Choinka dla życia”.

***

Drzewka z Lasów Państwowych pochodzą ze specjalnych plantacji choinkowych. Najczęściej są to miejsca w lesie, na których nie mogą rosnąć wysokie drzewa, np. pod liniami energetycznymi. By ograniczyć liczbę niewykorzystanych drzewek do minimum, choinki są cięte i dostarczane na bieżąco.

Naturalne choinki po świętach można pozostawić przy śmietniku, skąd zostaną odebrane jako odpady komunalne. Można także we własnym zakresie oddać drzewko do gminnego punktu zbiórki odpadów jako odpad biodegradowalny. Drzewka muszą być pozbawione wszystkich ozdób.

***

Krew i jej składniki mogą oddawać osoby pomiędzy 18. a 65. rokiem życia, które ważą co najmniej 50 kilogramów, u których w ciągu ostatnich 6 miesięcy nie wykonano akupunktury, tatuażu, przekłucia uszu lub innych części ciała, nie miały wykonanych zabiegów operacyjnych, endoskopowych i innych diagnostycznych badań (np. gastroskopii, panendoskopii, artroskopii, laparoskopii) oraz nie były leczone krwią i jej składnikami.

Jednorazowo pobiera się 450 ml pełnej krwi. Samo pobranie trwa zwykle ok. 10 minut. Należy do tego doliczyć czas konieczny na wypełnienie ankiety, rejestrację, badania i wywiad lekarski – w sumie ok. 40-60 minut. W ciągu roku kobiety mogą oddawać krew metodą konwencjonalną nie częściej niż cztery razy (450 ml), a mężczyźni – maksymalnie sześć (450 ml).

W dniu oddania krwi trzeba być wyspanym, wypoczętym i zdrowym - nie mieć objawów przeziębienia, nie przyjmować żadnych leków (zasada ta nie dotyczy środków antykoncepcyjnych). Przed przyjściem do Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa należy zjeść lekkostrawny posiłek, wypić ok. 2 l płynów (w ciągu 24 godzin przed pobraniem) i wziąć ze sobą dokument ze zdjęciem, najlepiej dowód osobisty. Przed oddaniem krwi należy także ograniczyć palenie papierosów i nie pić alkoholu, również w dniu poprzedzającym oddanie krwi.

Więcej informacji jest dostępnych na stronach internetowych: na dedykowanej stronie www.choinkadlazycia.pl oraz na stronach Narodowego Centrum Krwi, Centrów Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, ogólnopolskiej kampanii społecznej „Twoja krew, moje życie”. Krew to dar życia – zgłoś się do najbliższego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, oddaj krew i uratuj zdrowie lub życie drugiemu człowiekowi.