Asset Publisher Asset Publisher

Czas w lesie możemy spędzać na różne sposoby – od relaksujących spacerów, przez uprawianie sportu, po zbieranie płodów runa leśnego. W trakcie czerpania przyjemności z obcowania z naturą, pamiętajmy, że w lesie mogą czyhać na nas niebezpieczeństwa, oto niektóre z nich:

  Dzikie zwierzęta. Pamiętajmy, że spotkania z dzikimi zwierzętami, szczególnie w okresie, gdy na świat przychodzą młode, mogą skończyć się niebezpiecznymi sytuacjami. Zwierzyna w stanie zagrożenia może zaatakować. Nigdy nie należy podchodzić do młodych, gdyż w pobliżu znajduje się jego matka, o silnym instynkcie macierzyńskim. Psy w lesie należy trzymać na smyczy, aby wyeliminować ryzyko ich bezpośrednich  spotkań z dzikimi zwierzętami. Czasem możemy spotkać, jak nam się wydaje „oswojonego” lisa lub inne zwierzę – niech nas to nie zwiedzie, być może ma ono wściekliznę lub inne choroby.

    Owady, a wśród nich kleszcze (które mogą przenosić boreliozę lub kleszczowe zapalenie opon mózgowych), komary i meszki (które mogą nas boleśnie ukąsić), a także osy i szerszenie (które w przypadku osób uczulonych na jad tych owadów mogą mieć nie małe kłopoty przy ich spotkaniu). Zachęcamy do stosowania środków odstraszających owady, przed przyjściem do lasu.

    Prace leśne. Nie wolno wchodzić w miejsca, gdzie prowadzone są prace leśne. Obszary pozyskania i zrywki drewna są oznakowane tablicami ostrzegawczymi „zakaz wstępu”.

    Maszyny leśne. Las jest również miejscem pracy wielu osób, dlatego na drogach leśnych może poruszać się ciężki sprzęt typu: forwarder, samochód ciężarowy do przewozu drewna czy samochody osób pracujących w lesie – dlatego zachowajmy szczególną ostrożność

    Polowania, mające na celu regulujące liczebność zwierzyny. Należy zachować ostrożność. Miejsca polowań oznakowane są odpowiednimi tablicami ostrzegawczymi.

    Kłusownictwo. Natknięcie się na  przejawy jakiejkolwiek formy kłusownictwa np. sidła, wnyki i inne pułapki stosowane przez kłusowników powinno nas obligować do niezwłocznego powiadomienia służby leśnej. Należy bezpiecznie się oddalić od tego miejsca, by uniknąć poranienia.

    Niewybuchy. W związku z działaniami wojennymi do dzisiaj musimy liczyć się z ryzykiem natknięcia się na niewypały i niewybuchy. W takim przypadku należy zachować szczególną ostrożność oraz powiadomić odpowiednie służby.

    Stan zdrowotny lasu. Pamiętajmy, że leśnicy na bieżąco starają się usuwać drzewa niebezpieczne przy szlakach turystycznych i drogach, natomiast wewnątrz drzewostanu pozostawiane są suche drzewa do naturalnego rozpadu. Należy zwrócić szczególną uwagę na możliwość odłamania się konarów drzew lub nawet przewrócenia się całego drzewa.  Nie należy przebywać w lesie podczas silnych wiatrów lub tuż po ich ustąpieniu.

    Pożar w lesie jest bardzo niebezpieczny i stanowi bezpośrednie zagrożenie nie tylko dla drzew, ale także dla zwierząt i ludzi przebywających w lesie. Możemy ulec poparzeniu lub zatruć się dymem.

    Zła pogoda. Burza, silny wiatr, intensywne opady śniegu lub zalegający na drogach lód zwiększają możliwość wypadku. Las jest otwarty cały rok – warto wybrać dzień o sprzyjających warunkach atmosferycznych.

 

Pamiętajmy o odpowiednim stroju do lasu – dostosowanym do warunków w lesie panujących, m.in. o butach terenowych

 

By spokojnie wędrować po leśnych ścieżkach zachęcamy do zapoznania się broszurą: „Co zrobić w lesie gdy…” 

 

 

 


Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

„Lasy na nowe 100-lecie” – wielka akcja sadzenia drzew z okazji Międzynarodowego Dnia Lasów

„Lasy na nowe 100-lecie” – wielka akcja sadzenia drzew z okazji Międzynarodowego Dnia Lasów

Dziennikarze, społecznicy, seniorzy, uczniowie, studenci, strażacy i wiele innych grup, z okazji Międzynarodowego Dnia Lasów, posadzą z leśnikami „Lasy na nowe 100-lecie”. W całej Polsce odbędą się społeczne sadzenia lasów, podczas których każdy będzie mógł posadzić własne drzewo. To wyjątkowa okazja, by aktywnie włączyć się w ochronę przyrody i przypomnieć, że Lasy Państwowe odnawiają lasy wszędzie tam, gdzie pozyskują drewno, dbając o ich trwałość i różnorodność biologiczną.

Lasy to wspólne dobro wszystkich Polaków, zarządzane przez leśników z Lasów Państwowych i przynoszące polskiej gospodarce, w zależności od szacunków od 2 do 4% PKB. Wbrew obiegowym opiniom leśnicy nie zajmują się jedynie pozyskiwaniem drewna. Tam gdzie je pozyskują sadzą nowe pokolenie lasu lub wspierają odnawianie się go w naturalny sposób. Leśnicy sadzą rocznie około pół miliarda drzew. Do końca kwietnia wszyscy mogą wspólnie z nimi odnawiać lasy w całym kraju. 

Lasy to nasze wspólne dziedzictwo, dlatego chcemy angażować społeczeństwo w ich ochronę i odnawianie. Akcja „Lasy na nowe 100-lecie” to doskonała okazja, by każdy mógł posadzić własne drzewo i w symboliczny sposób przyczynić się do zachowania lasów dla przyszłych pokoleń. To także moment, by uświadomić, jak ważną rolę pełnią lasy w życiu każdego z nas – mówi Anna Choszcz-Sendrowska, rzeczniczka Lasów Państwowych.

Odnawianie lasów – priorytet Lasów Państwowych

Lasy Państwowe każdego roku przeprowadzają odnowienia i zalesienia na ogromną skalę, zapewniając, że lasów w Polsce przybywa i są one coraz bardziej różnorodne gatunkowo, co zwiększa ich odporność.

Zalesienia odbywają się na gruntach, gdzie wcześniej lasu nie było, najczęściej na gruntach kupowanych przez Lasy Państwowe od rolników. Odnowienia są tam, gdzie zostało pozyskane drewno i trzeba wprowadzić nowe pokolenie lasu. Ustawowym obowiązkiem leśników jest odnowienie lasu w ciągu 5 lat, chociaż zazwyczaj nowe pokolenie lasu sadzone jest dużo wcześniej.

W 2024 roku leśnicy odnowili niemal 62,7 tys. ha lasów,  blisko 20% tej powierzchni stanowią odnowienia naturalne. Nim las odnowi się kluczowe znaczenie ma odpowiednie przygotowanie gleby. To pokazuje, jak ważne jest łączenie nowoczesnych metod leśnych z naturalnymi procesami ekosystemowymi.

Lasy na nowe 100-lecie – dołącz do wspólnego świętowania!

Akcja „Lasy na nowe 100-lecie” to nie tylko sadzenie drzew, ale również rozmowy i spotkania, które mają przybliżyć Polakom to jak ważne dla gospodarki i bezpieczeństwa kraju są lasy i czym jest zrównoważona gospodarka leśna. 

W ostatnich latach, ze względu na brak komunikacji ze społeczeństwem, wokół działań leśników narosło mnóstwo mitów. Chcemy to powiedzieć głośno i wyraźnie: gospodarka leśna jest zrównoważona i w każdym nadleśnictwie odbywa się według dziesięcioletniego Planu Urządzenia Lasu, a odnawianie lasów jest naszym priorytetem. Dbamy o to, by każda powierzchnia, z której pozyskujemy drewno, była odnowiona. Dzięki akcji „Lasy na nowe 100-lecie” chcemy jeszcze mocniej podkreślić znaczenie lasów dla środowiska, gospodarki i społeczeństwa. Zapraszamy wszystkich do wspólnego sadzenia drzew – to inwestycja w przyszłość Polski – mówi Witold Koss, Dyrektor Generalny Lasów Państwowych.

W ramach akcji „Las na nowe stulecie” odbędą się:

  • Sadzenia drzew w całej Polsce z rożnymi grupami społecznymi (poniższa mapa będzie na bieżąco aktualizowana)

  • Otwarte sadzenia lasów w nadleśnictwach – każdy będzie mógł posadzić własne drzewo i w symboliczny sposób przyczynić się do ochrony przyrody.
  • Spotkania z leśnikami, podczas których będzie można dowiedzieć się więcej o zarządzaniu lasami i o pracy leśników.

Ze względu na warunki atmosferyczne i różnice dotyczące okresu wegetacyjnego, społeczne sadzenia lasów w nadleśnictwach w północno-wschodniej Polsce odbędą się w kwietniu.

Wszystkie szczegóły dotyczące akcji można znaleźć na stronach internetowych nadleśnictw w swojej okolicy oraz stronach internetowych Regionalnych Dyrekcji Lasów Państwowych.

Lista akcji organizowanych w ramach inicjatywy "Lasy na nowe stulecie" na terenie lubelskiej dyrekcji LP:

Termin

Organizator

 

Lokalizacja

 

Uczestnicy

19.03.2025

Nadleśnictwo Nowa Dęba

https://maps.app.goo.gl/dQLc6Lp4ihAyyCHz8

przedstawiciele Ligi Ochrony Przyrody w Tarnobrzegu

21
i 22.03.2025

Nadleśnictwo Lubartów

https://maps.app.goo.gl/q5VNU9R1vv7vcXPm8

uczniowie szkół podstawowych i średnich oraz społeczność lokalna

21.03.2025

Nadleśnictwo Gościeradów

https://maps.app.goo.gl/E4GofTUmnYTLGSmG6

uczniowie szkół średnich

21.03.2025

Nadleśnictwo Strzelce

https://maps.app.goo.gl/XD8XQBNsdXwRyvpJA

uczniowie wraz z nauczycielami z Publicznej Szkoły Podstawowej w Białopolu

21.03.2025

Nadleśnictwo Kraśnik

https://maps.app.goo.gl/5VrhiukLUYGwwFBM9

uczniowie Liceum Ogólnokształcącego im. M. Reja z Kraśnika

26.03.2025

Nadleśnictwo Kraśnik

https://maps.app.goo.gl/BaaxYS6NMbbreNgQ7

uczniowie Liceum Ogólnokształcącego
z Lublina przy współorganizacji PGE

22.03.2025

Nadleśnictwo Janów Lubelski

https://maps.app.goo.gl/TcpEcMsQ8MMhdk4M7

harcerze

21-30.03.2025

Nadleśnictwo Janów Lubelski

https://maps.app.goo.gl/3wvP6LMBFWKbq1HR6

seniorzy

21.03.2025

Nadleśnictwo Puławy

https://maps.app.goo.gl/vPDkKEZWxPQB6iHL9

lokalna społeczność

24-28.03.2025

Nadleśnictwo Mircze

https://maps.app.goo.gl/UK37RbMwGa4C3krn6

uczniowie liceum ogólnokształcące w Hrubieszowie
i przedstawiciele lokalnej społeczności

01-04.04.2025

Nadleśnictwo Rozwadów

https://maps.app.goo.gl/dqzy2UMzkRC3NenA8

lokalna społeczność

01-04.04.2025

Nadleśnictwo Rozwadów

https://maps.app.goo.gl/xeKEqUwF6VrKNE2H7

bankowcy

31.03-04.04.2025

Nadleśnictwo Rozwadów

https://maps.app.goo.gl/FdKJkkY12JBv9rKo8

pracownicy PGE, uczniowie technikum elektrycznego

27.03.2025

Nadleśnictwo
Rudnik

https://maps.app.goo.gl/bH3fnPxxUi7CW9qk6

harcerze oraz uczniowie szkół średnich

28.03.2025

Nadleśnictwo Biłgoraj

https://maps.app.goo.gl/soxc27nwJ4yK6WYT9?g_st=aw

uczniowie Zespołu Szkół Leśnych w Biłgoraju
wraz z dziećmi z Samorządowego Przedszkola nr 2 w Biłgoraju

04.04.2025

Nadleśnictwo Chełm

https://maps.app.goo.gl/ET1iP5apu5cmsaW48

pracownicy Nadleśnictwa Chełm wraz z rodzinami

04.04.2025

Nadleśnictwo Krasnystaw

https://maps.app.goo.gl/65FkZcNSZQXTVo8v5

uczniowie szkół średnich