Asset Publisher Asset Publisher

Obszary Chronionego Krajobrazu

Dołhobyczowski Obszar Chronionego Krajobrazu

Został utworzony Rozporządzeniem Wojewody Zamojskiego nr  48 z dnia 17 września 1996 r. Obejmuje on swym obszarem  7 307,5 ha, w tym na terenie Nadleśnictwa Mircze 2 400,81 ha. Został on utworzony w celu zapewnienie równowagi ekologicznej oraz ochrony terenów wyróżniających się  krajobrazowo. Lasy nadbużańskie oraz doliny rzeczne są miejscem rozrodu i bytowania licznych gatunków ptaków oraz zwierzyny. Występują tu gatunki roślin objęte ochroną gatunkową, a szczególności: obuwik pospolity, gnieźnik leśny, kruszczyk szerokolistny, lilia złotogłów i wawrzynek wilczełyko.  Odpowiednie warunki do rozrodu znajdują tutaj rzadkie ptaki drapieżne takie jak orlik krzykliwy. Obserwowano również orzełka włochatego i lęgowe pary bociana czarnego.
Dużą osobliwością tych terenów jest łoś, którego liczebność szacuje się na kilkanaście osobników.

Nadbużański Obszar Chronionego Krajobrazu

Powołany został Rozporządzeniem Wojewody Zamojskiego nr 2 z dnia 20 stycznia 1997 r. Zajmuje powierzchnię 11 970 ha, w tym 221,74 ha na terenie Nadleśnictwa Mircze. Obejmuje on cenne przyrodniczo tereny lewobrzeżnej doliny Bugu, który w przeciągu całej historii stanowił na znacznych odcinkach naturalną granicę państwa i jest taką do dziś. Dzięki temu rzeka zachowała swój naturalny charakter tzn. kręty bieg z licznymi zakolami, starorzeczami i naturalną, bogatą roślinnością. Skupiska starorzeczy rozmieszczone są nie równomiernie. Większość z nich jest płytka i silnie porośnięta roślinnością wodną i szuwarową. Duże powierzchnie zajmują też pastwiska i murawy, z charakterystyczną dla doliny Bugu roślinnością. Pod względem faunistycznym najliczniejszą grupę stanowią ptaki (stwierdzono 96 gatunków). Na uwagę zasługuje występowanie tu gatunków ptaków związanych z korytem dużej, nieuregulowanej rzeki, są to: brodziec piskliwy, jaskółka brzegówka i zimorodek.


Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

„Lasy na nowe 100-lecie” – wielka akcja sadzenia drzew z okazji Międzynarodowego Dnia Lasów

„Lasy na nowe 100-lecie” – wielka akcja sadzenia drzew z okazji Międzynarodowego Dnia Lasów

Dziennikarze, społecznicy, seniorzy, uczniowie, studenci, strażacy i wiele innych grup, z okazji Międzynarodowego Dnia Lasów, posadzą z leśnikami „Lasy na nowe 100-lecie”. W całej Polsce odbędą się społeczne sadzenia lasów, podczas których każdy będzie mógł posadzić własne drzewo. To wyjątkowa okazja, by aktywnie włączyć się w ochronę przyrody i przypomnieć, że Lasy Państwowe odnawiają lasy wszędzie tam, gdzie pozyskują drewno, dbając o ich trwałość i różnorodność biologiczną.

Lasy to wspólne dobro wszystkich Polaków, zarządzane przez leśników z Lasów Państwowych i przynoszące polskiej gospodarce, w zależności od szacunków od 2 do 4% PKB. Wbrew obiegowym opiniom leśnicy nie zajmują się jedynie pozyskiwaniem drewna. Tam gdzie je pozyskują sadzą nowe pokolenie lasu lub wspierają odnawianie się go w naturalny sposób. Leśnicy sadzą rocznie około pół miliarda drzew. Do końca kwietnia wszyscy mogą wspólnie z nimi odnawiać lasy w całym kraju. 

Lasy to nasze wspólne dziedzictwo, dlatego chcemy angażować społeczeństwo w ich ochronę i odnawianie. Akcja „Lasy na nowe 100-lecie” to doskonała okazja, by każdy mógł posadzić własne drzewo i w symboliczny sposób przyczynić się do zachowania lasów dla przyszłych pokoleń. To także moment, by uświadomić, jak ważną rolę pełnią lasy w życiu każdego z nas – mówi Anna Choszcz-Sendrowska, rzeczniczka Lasów Państwowych.

Odnawianie lasów – priorytet Lasów Państwowych

Lasy Państwowe każdego roku przeprowadzają odnowienia i zalesienia na ogromną skalę, zapewniając, że lasów w Polsce przybywa i są one coraz bardziej różnorodne gatunkowo, co zwiększa ich odporność.

Zalesienia odbywają się na gruntach, gdzie wcześniej lasu nie było, najczęściej na gruntach kupowanych przez Lasy Państwowe od rolników. Odnowienia są tam, gdzie zostało pozyskane drewno i trzeba wprowadzić nowe pokolenie lasu. Ustawowym obowiązkiem leśników jest odnowienie lasu w ciągu 5 lat, chociaż zazwyczaj nowe pokolenie lasu sadzone jest dużo wcześniej.

W 2024 roku leśnicy odnowili niemal 62,7 tys. ha lasów,  blisko 20% tej powierzchni stanowią odnowienia naturalne. Nim las odnowi się kluczowe znaczenie ma odpowiednie przygotowanie gleby. To pokazuje, jak ważne jest łączenie nowoczesnych metod leśnych z naturalnymi procesami ekosystemowymi.

Lasy na nowe 100-lecie – dołącz do wspólnego świętowania!

Akcja „Lasy na nowe 100-lecie” to nie tylko sadzenie drzew, ale również rozmowy i spotkania, które mają przybliżyć Polakom to jak ważne dla gospodarki i bezpieczeństwa kraju są lasy i czym jest zrównoważona gospodarka leśna. 

W ostatnich latach, ze względu na brak komunikacji ze społeczeństwem, wokół działań leśników narosło mnóstwo mitów. Chcemy to powiedzieć głośno i wyraźnie: gospodarka leśna jest zrównoważona i w każdym nadleśnictwie odbywa się według dziesięcioletniego Planu Urządzenia Lasu, a odnawianie lasów jest naszym priorytetem. Dbamy o to, by każda powierzchnia, z której pozyskujemy drewno, była odnowiona. Dzięki akcji „Lasy na nowe 100-lecie” chcemy jeszcze mocniej podkreślić znaczenie lasów dla środowiska, gospodarki i społeczeństwa. Zapraszamy wszystkich do wspólnego sadzenia drzew – to inwestycja w przyszłość Polski – mówi Witold Koss, Dyrektor Generalny Lasów Państwowych.

W ramach akcji „Las na nowe stulecie” odbędą się:

  • Sadzenia drzew w całej Polsce z rożnymi grupami społecznymi (poniższa mapa będzie na bieżąco aktualizowana)

  • Otwarte sadzenia lasów w nadleśnictwach – każdy będzie mógł posadzić własne drzewo i w symboliczny sposób przyczynić się do ochrony przyrody.
  • Spotkania z leśnikami, podczas których będzie można dowiedzieć się więcej o zarządzaniu lasami i o pracy leśników.

Ze względu na warunki atmosferyczne i różnice dotyczące okresu wegetacyjnego, społeczne sadzenia lasów w nadleśnictwach w północno-wschodniej Polsce odbędą się w kwietniu.

Wszystkie szczegóły dotyczące akcji można znaleźć na stronach internetowych nadleśnictw w swojej okolicy oraz stronach internetowych Regionalnych Dyrekcji Lasów Państwowych.

Lista akcji organizowanych w ramach inicjatywy "Lasy na nowe stulecie" na terenie lubelskiej dyrekcji LP:

Termin

Organizator

 

Lokalizacja

 

Uczestnicy

19.03.2025

Nadleśnictwo Nowa Dęba

https://maps.app.goo.gl/dQLc6Lp4ihAyyCHz8

przedstawiciele Ligi Ochrony Przyrody w Tarnobrzegu

21
i 22.03.2025

Nadleśnictwo Lubartów

https://maps.app.goo.gl/q5VNU9R1vv7vcXPm8

uczniowie szkół podstawowych i średnich oraz społeczność lokalna

21.03.2025

Nadleśnictwo Gościeradów

https://maps.app.goo.gl/E4GofTUmnYTLGSmG6

uczniowie szkół średnich

21.03.2025

Nadleśnictwo Strzelce

https://maps.app.goo.gl/XD8XQBNsdXwRyvpJA

uczniowie wraz z nauczycielami z Publicznej Szkoły Podstawowej w Białopolu

21.03.2025

Nadleśnictwo Kraśnik

https://maps.app.goo.gl/5VrhiukLUYGwwFBM9

uczniowie Liceum Ogólnokształcącego im. M. Reja z Kraśnika

26.03.2025

Nadleśnictwo Kraśnik

https://maps.app.goo.gl/BaaxYS6NMbbreNgQ7

uczniowie Liceum Ogólnokształcącego
z Lublina przy współorganizacji PGE

22.03.2025

Nadleśnictwo Janów Lubelski

https://maps.app.goo.gl/TcpEcMsQ8MMhdk4M7

harcerze

21-30.03.2025

Nadleśnictwo Janów Lubelski

https://maps.app.goo.gl/3wvP6LMBFWKbq1HR6

seniorzy

21.03.2025

Nadleśnictwo Puławy

https://maps.app.goo.gl/vPDkKEZWxPQB6iHL9

lokalna społeczność

24-28.03.2025

Nadleśnictwo Mircze

https://maps.app.goo.gl/UK37RbMwGa4C3krn6

uczniowie liceum ogólnokształcące w Hrubieszowie
i przedstawiciele lokalnej społeczności

01-04.04.2025

Nadleśnictwo Rozwadów

https://maps.app.goo.gl/dqzy2UMzkRC3NenA8

lokalna społeczność

01-04.04.2025

Nadleśnictwo Rozwadów

https://maps.app.goo.gl/xeKEqUwF6VrKNE2H7

bankowcy

31.03-04.04.2025

Nadleśnictwo Rozwadów

https://maps.app.goo.gl/FdKJkkY12JBv9rKo8

pracownicy PGE, uczniowie technikum elektrycznego

27.03.2025

Nadleśnictwo
Rudnik

https://maps.app.goo.gl/bH3fnPxxUi7CW9qk6

harcerze oraz uczniowie szkół średnich

28.03.2025

Nadleśnictwo Biłgoraj

https://maps.app.goo.gl/soxc27nwJ4yK6WYT9?g_st=aw

uczniowie Zespołu Szkół Leśnych w Biłgoraju
wraz z dziećmi z Samorządowego Przedszkola nr 2 w Biłgoraju

04.04.2025

Nadleśnictwo Chełm

https://maps.app.goo.gl/ET1iP5apu5cmsaW48

pracownicy Nadleśnictwa Chełm wraz z rodzinami

04.04.2025

Nadleśnictwo Krasnystaw

https://maps.app.goo.gl/65FkZcNSZQXTVo8v5

uczniowie szkół średnich


Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Lasy nadleśnictwa

Lasy nadleśnictwa

Lasy Nadleśnictwa Mircze podlegają Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Lublinie. Nadleśnictwo Mircze zarządza gruntami na powierzchni 9505,26 ha (wraz ze współwłasnościami).

Typ siedliskowy lasu określa rolę w produkcji leśnej wszystkich gatunków drzew, które mogą występować w danych warunkach siedliska. Obejmuje zespoły leśne reprezentujące różne stadia sukcesji ekologicznej. Typy siedliskowe lasu mogą się różnić składem florystycznym, strukturą, trwałością, żyznością i wilgotnością gleby, klimatem ukształtowaniem terenu i jego budową geologiczną.
Gleby naszych terenów tzw. lasu świeżego należą do typu brunatnych lub skrytobielicowych.
Ważniejszymi roślinami runa leśnego są: marzanka wonna, żywiec cebulkowy, żonkil zwyczajny, perłówka jednokwiatowa i miejscami czosnek niedźwiedzi. W warstwie podszytowej występują: kruszyna pospolita, leszczyna, trzmielina.
W składzie gatunkowym drzewostanów występują jako gatunki główne dąb a także w granicach zasięgu naturalnego buk oraz jako domieszka: grab, brzoza, lipa, klon, jesion, wiąz i jawor.
Grab tworzy zazwyczaj dolne piętro.
Charakterystyczne jest występowanie gatunków kontynentalnych: turzycy orzęsionej, zdrojówki rutewkowatej oraz roślin azoto i wilgociolubnych: pokrzywy, niecierpka pospolitego, kopytnika, bodziszka cuchnącego, gwiazdnicy wielkokwiatowej, jaskra owłosionego, czartawy pospolitej.
Wiosną kwitną i zawiązują liście tzw. neofity rozwijające kwiaty przed rozwojem liści drzew i krzewów. Jest to głównie zawilec gajowy tworzący białe dywany, przylaszczka, groszek wiosenny i fiołek leśny.
Pozostałe rośliny rozwijają się pod okapem ulistnionych warstw drzew i krzewów.