Asset Publisher Asset Publisher

Łowiectwo

Gospodarka łowiecka na terenie Nadleśnictwa Mircze

Zwierzyna żyjąca w stanie dzikim jest własnością Skarbu Państwa. Nadleśnictwo Mircze podzielone jest na 13 obwodów dzierżawionych przez Koła Łowieckie. Generalnie zwierzynę możemy podzielić na zwierzynę tzw. łowną i zwierzynę będącą pod ochroną np. wilki, bobry. Wśród zwierzyny łownej prowadzona jest gospodarka populacjami po to, aby utrzymać właściwą ilość zwierzyny poszczególnych gatunków. Gospodarka oparta jest na rocznym planie łowieckim zatwierdzonym przez Nadleśniczego, opiniowanym przez Wójta Gminy, uzgodnionego z  Łowczym Okręgowego Polskiego Związku Łowieckiego. Roczny plan łowiecki obejmuje okres w danym roku od 1 kwietnia do końca marca roku następnego. Na terenie naszego nadleśnictwa występują jedynie obwody tzw. polne. Trzeba wiedzieć, że lesistość tego terenu z uwagi na żyzne gleby wynosi jedynie 10%, biorąc pod uwagę, że lesistość w województwie lubelskim wynosi ok. 23 %, a w Polsce 29,7%. W zasięgu terytorialnym nadleśnictwa ok. 93 tys. ha zainwentaryzowano 126 szt. łosi, 251 jeleni, 2672 saren, 569 dzików, 712 lisów, 152 jenotów, 328 borsuków, 336 kun leśnych i domowych, 44 norek amerykańskich, 369 tchórzy, 8 szopów praczy, 115 piżmaków, 2145 zajęcy, 2105 bażantów, 800 kuropatw. Poza tym występują jeszcze dzikie gęsi, dzikie kaczki, gołębie grzywacze, słonki i łyski. Część z tych zwierząt w ramach gospodarki populacjami przewidziana jest do pozyskania.  W okresie zimowym zwierzęta są dokarmiane. Czasami, mimo sprzyjającej dla zwierzyny aurze, niejednokrotnie w paśnikach znaleźć można wyłożoną koniczynę, lucernę w lizawkach sól, a w podsypach zboże i poślad. Robi się to po to aby przyzwyczaić zwierzynę gdzie będzie mogła znaleźć pokarm podczas dużych opadów śniegu i mrozu. Trzeba też pamiętać o tym, że dokarmianie zarówno zwierzyny jak i ptaków nie może być czynnością jednorazową ale należy wykonywać ją systematycznie.

Przeczytaj więcej o łowiectwie


Jednym zdaniem zapraszamy wszystkich do lasu o każdej porze roku, jednak zima jest okresem szczególnym. Na puszystym śniegu znajdziemy tropy zwierząt a jeżeli będziemy mieli odrobinę szczęścia to spotkamy mieszkańców lasu poszukujących pokarmu.


Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Pobiegnij z nami w szczytnym celu!

Pobiegnij z nami w szczytnym celu!

4 grudnia br. Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Lublinie zorganizuje imprezę sportową pod nazwą „Leśna Piątka z Mikołajem – razem dla dzieci z domów dziecka”.

W ramach naszego przedsięwzięcia, które odbędzie się na trasach leśnych Nadleśnictwa Świdnik położonych w pobliżu lubelskiego Zalewu Zemborzyckiego, zostanie rozegrany bieg na dystansie 5 kilometrów. Planujemy udział około 200 biegaczy. Od uczestników nie będzie pobierana opłata wpisowa. Wraz ze współorganizatorem naszego wydarzenia – Stowarzyszeniem „Przeszłość-Przyszłości” – będziemy zachęcać uczestników biegu do przyniesienia artykułów takich jak słodycze i/lub środki higieny osobistej (szampony, żele, pasty do zębów, antyperspiranty itp.), które zostaną później przekazane 21 placówkom opiekuńczym z terenu miasta Lublin.

Strona poświęcona wydarzeniu na portalu zapisyonline.pl. 

Dołącz do nas i pobiegnij z nami w szczytnym celu! Kliknij tutaj i zapisz się na listę uczestników wydarzenia.

Flora Edwards stwierdziła niegdyś, że „kiedy pomagamy innym, pomagamy sobie, ponieważ wszelkie dobro, które dajemy zatacza koło i wraca do nas”. Przyłączenie się do udziału w naszej imprezie będzie najlepszą możliwą formą pomocy tym, którzy jej faktycznie potrzebują. Razem możemy więcej!

Tego dnia najważniejszy będzie szczytny cel biegu a nie wynik, dlatego zrezygnowaliśmy z prowadzenia klasyfikacji, pomiaru czasów i nagradzania najlepszych biegaczy. Zwycięzcami zostaną wszyscy, którzy zdecydują się na wyciągnięcie pomocnej dłoni do potrzebujących. Naprawdę warto! Każdy uczestnik naszej szlachetnej rywalizacji otrzyma gadżet w postaci pamiątkowej koszulki, czapki św. Mikołaja oraz zestawu promocyjnego przygotowanego przez markę „Dobre z Lasu”. Ponadto, po zakończonym biegu organizatorzy zapewnią startującym poczęstunek w postaci ciepłego posiłku, przekąsek i napojów.

W gronie partnerów wspierających naszą inicjatywę znalazły się takie podmioty jak LUBELLA FOOD Sp. z o.o. Sp.k., Grupa Azoty Zakłady Azotowe "Puławy" S.A., Nestlé Polska S.A. – Nałęczowianka oraz „Herbapol-Lublin” S.A, Fabryka Cukierków „Pszczółka”. Patronat medialny nad wydarzeniem objęło Polskie Radio Lublin.

Dziękujemy wszystkim, którzy zechcieli przyłączyć się do pomocy w organizacji „Leśnej Piątki z Mikołajem”. Jesteśmy przekonani, że zjednoczenie wspólnych sił w tak słusznej sprawie będzie stanowiło nie tylko szlachetny gest ze strony zaangażowanych w organizację wydarzenia i jego uczestników lecz także nieocenione wsparcie dla podopiecznych z lubelskich placówek opiekuńczych przyczyniając się do poprawy ich sytuacji bytowej – zaznacza dyrektor RDLP w Lublinie Zygmunt Byra.