Aktualności Aktualności

Powrót

Wołyński Oddział ,,Kozak"

Wołyński Oddział ,,Kozak"

Na skraju zielonego lasu zarządzanego przez Nadleśnictwo Mircze w miejscowości Dąbrowa (gmina Mircze), znajduje się pomnik poświęcony szer. Romanowi Szadynowi ps. ,,Sułtan", który poległ 2 czerwca 1944 roku podczas walk z Niemcami

Szer. Roman Szadyn był synem gajowego z Pisarowej Woli za Bielinem. W wieku 18 lat marzył, aby zostać żołnierzem służącym za Bugiem, gdzie tworzyły się oddziały samoobrony walczące z bandami ukraińskimi. Wstąpił więc on do owego oddziału w Iwaniczach, gdzie komendantem był ppor. Jan Ochman ,,Kozak".

W połowie września roku 1943 oddział ,,Kozaka" pojawił się na walczących terenach  Hrubieszowszczyzny. Dzięki ,,Sułtanowi", którego kolega Wacław Jaroszyński służył w samoobronie wołyńskiej z AK w Dołhobyczowie, możliwe było przyłączenie się do wspólnych walk z Batalionem Chłopskim ,,Ryś", Armią Krajową przeciw Niemcom i Ukraińcom z SS i UPA.

2 czerwca 1944 do miejscowości Dąbrowa przybył oddział jednostki Wehrmachtu w sile batalionu.  Utworzona przez III Rzeszę jednostka wojskowa składająca się z ukraińskich ochotników z Galicji rozpoczęła krótką walkę. W okopach przygotowanych przez upowców ukryci byli Niemcy, którzy otworzyli ogień z broni maszynowej skierowanej ku Polakom. Ostrzeliwani Polacy nie mieli możliwości wycofać się i byli wciąż atakowani przez nieprzyjaciela. Wówczas zostali ranni dowódccy: ppor. Jan Ochman ps. ,,Kozak"(24lata) zastępca oddziału leśnego AK, ppor. Bronisław Bojarski ps. ,,Czarny"(30 lat) dowódca Kampanii Tyszowieckiej, plut. Jerzy Tatarska ps ,,Bohun" z oddziału ,,Czarnego" wraz z szer. Romanem Szadynem ps. ,,Sułtan"(około 20 lat).

Szer. Roman Szadyn został na polu walki z uwagi na mocny ostrzał wroga w tym miejscu. Pozostali zostali przewiezieni na cmentarz w Tyszowcach , gdzie zostali pochowani w zbiorowej mogile.

Napis umieszczony przy pomniku w Dąbrowie. Fot. Kołodziejczyk Dominika.

11 czerwca 1989 roku został poświęcony pomnik ufundowany przez Środowisko Żołnierzy 27. Wołyńskiej Dywizji Piechoty AK. upamiętniający to krwawe wydarzenie oraz bohaterską postawę tak wielu młodych żołnierzy walczących w imię Ojczyzny. Nadleśnictwo Mircze zbudowało płotek wokół pomniku.


Nadleśnictwa i inne

 

Mapa lasów

Mapa lasów

 

Sprzedaż

Sprzedaż

Polecamy Polecamy